Aktualizované: Shiffrinová ovládla slalom Svetového pohára v Lienzi, Vlhová skončila piata

Petra Vlhová
Slovenská lyžiarka Petra Vlhová počas 1. kola slalomu Svetového pohára v rakúskom Lienzi. Lienz, 28. december 2017. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 28. decembra, 15:37

LIENZ 28. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenská reprezentantka Petra Vlhová skončila na piatom mieste vo štvrtkovom slalome Svetového pohára alpských lyžiarok v rakúskom Lienzi. Zvíťazila Američanka Mikaela Shiffrinová s náskokom 89 stotín sekundy pred Švajčiarkou Wendy Holdenerovou a 1,22 s pred Švédkou Fridou Hansdotterovou.

Až vo štvrtom slalome aktuálnej sezóny Svetového pohára Vlhová prvýkrát chýbala na pódiu pre tri najlepšie pretekárky. Po triumfe vo fínskom Levi, druhom mieste v americkom Killingtone a nedávnej druhej priečke v paralelnom slalome vo francúzskom Courcheveli sa 22-ročná Liptáčka tentoraz v Lienzi nedostala na stupne víťazov.

Shiffrinová sa vyrovnala Seizingerovej

Ambiciózna Slovenka vyhrala aj posledný slalom uplynulej zimy SP v americkom Aspene, čiže v pretekoch o krištáľové glóbusy ťahala šnúru štyroch pódiových umiestnení.

Vlhová napriek tomu zostala v slalomovom hodnotení SP na druhej priečke za Shiffrinovou, jej bodové manko však narástlo na 75 bodov. V celkovom priebežnom hodnotení SP je Vlhová štvrtá. Suverénna líderka Shiffrinová má náskok 391 bodov pred Nemkou Viktoriou Rebensburgovou, Vlhová zaostáva o 472 bodov.

Fenoménka svetového slalomu, ale momentálne aj celého Svetového pohára, Shiffrinová si pripísala 36. triumf v pretekoch SP v kariére a piaty v aktuálnej sezóne (2x slalom, 1x paralelný slalom a 1x obrovský slalom). Shiffrinová sa tým vyrovnala Nemke Katji Seizingerovej na 7. mieste historického rebríčka v počte víťazstiev v bojoch o krištáľové glóbusy. Na čele je Lindsey Vonnová so 78 víťazstvami.

„Bola to dnes poriadna výzva. V druhom kole nás čakala šialená jazda, bolo treba zapojiť rozum, aby som sa niektorými miestami vôbec dostala do cieľa. Zvládla som to však veľmi dobre,“ uviedla Mikaela Shiffrinová v prvej reakcii na webe laola1.at.

Vlhovej jazda na hranici rizika

Petra Vlhová vstúpila do štvrtého slalomu sezóny v pozícii dvojky hodnotenia disciplíny, červené číslo vedúcej ženy Svetového pohára mala Shiffrinová.

Ambiciózna Slovenka od úvodných sekúnd prvej jazdy zaostávala za Američankou a na prvom medzičase za ňou bola až o 64 stotín sekundy. V cieli bol jej odstup až 1,58 s a do 2. kola sa posunula zo štvrtého miesta v pozícii pretekárky útočiacej na pódium.

Druhé kolo postavil Vlhovej tréner Livio Magoni a bolo podobne nerytmické ako to prvé. Na prvom medzičase mala ešte 22-ročná Slovenka polsekundový náskok, ale v zlome do strmšej časti trate takmer zastala a spolu s ďalšou chybičkou v cieľovom „hangu“ jej to stačilo „iba“ na celkovú piatu priečku s mankom 1,82 s na víťazku.

Vlhovej výkon ovplyvnila aj postupne sa rozbíjajúca mäkká podložka, no najmä jej štýl jazdy na hranici rizika, na čo doplatila na nerovných miestach trate chybami. Pred dvoma rokmi bola v slalome v Lienzi tretia. V tradičnom rakúskom stredisku ešte ženy absolvujú v piatok obrovský slalom.

Svetový pohár v alpskom lyžovaní

• Lienz

Slalom žien (1. + 2. kolo): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:43,87 min, 2. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,89 s, 3. Frida Hansdotterová (Švéd.) +1,22, 4. Bernadette Schildová (Rak.) +1,77, 5. Petra Vlhová (SR) a Estelle Alphandová (Švéd.) obe +1,82, 7. Katharina Gallhuberová (Rak.) +2,01.

Poradie vo Svetovom pohári (po 13 z 39 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová USA) 821 bodov, 2. Viktoria Rebensburgová (Nem.) 430, 3.Tina Weiratherová (Licht.) 374, 4. Petra Vlhová (SR) 349, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) 323, 6.Tessa Worleyová (Fr.) 286.

Poradie v hodnotení slalomu SP (po 4 z 12 pretekov): 1. Mikaela Shiffrinová (USA) 380 bodov, 2. Petra Vlhová (SR) 305, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) 185, 4. Frida Hansdotterová (Švéd.) 181, 5. Denise Feierabendová (Švaj.) 126, 6. Bernadette Schildová (Rak.) 122.

Viac k osobe Lindsey VonnováLivio MagoniMichelle GisinováMikaela ShiffrinováPetra VlhováTessa WorleyováViktoria RebensburgováWendy Holdenerová