Shiffrinová v talianskej Cortine d’Ampezzo neuspela ani na tretí pokus, ďalšia šanca na historický zápis príde v Kronplatzi

Mikaela Shiffrinová
Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová v cieli pretekov super-G v talianskej Cortine d'Ampezzo. Foto: SITA/AP

Americká reprezentantka v zjazdovom lyžovaní Mikaela Shiffrinová nevyužila ďalšiu šancu osamostatniť sa na čele historického rebríčka žien v počte víťazstiev vo Svetovom pohári.

V nedeľu v talianskej Cortine d’Ampezzo skončila siedma v superobrovskom slalome a na 83. triumf kariéry si musí počkať minimálne do talianskeho Kronplatzu, v ktorom sa v utorok v stredu uskutočnia dva obrovské slalomy.

15 stotín sekundy od pódia

Za víťaznou Nórkou Ragnhild Mowinckelovou v nedeľu zaostala Shiffrinová o 62 stotín sekundy, v dejisku ZOH 2026 delilo Američanku od pódia 15 stotín.

Dvadsaťsedemročná rodáčka z Vailu sa v Cortine neprebojovala do Top 3 ani raz z troch pokusov. V piatkovom zjazde skončila štvrtá, v sobotňajšom siedma a rovnako 7. post jej patril aj v nedeľňajšom super-G.

Mikaela Shiffrinová síce v SP dosiahla prvenstvá už v každej disciplíne, drvivú väčšinu z nich si však vyjazdila v technických disciplínach – obrovskom slalome a najmä slalome. Väčšiu šancu ako Cortine má v spomenutom Kronplatzi.

V slalome má Američanka na svojom konte 51 víťazstiev, ďalších 17 pridala v obrovskom slalome. Zjazd doteraz ovládla len trikrát a super-G päťkrát. Raz uspela v kombinácii a päťkrát v paralelných pretekoch.

Po Vonnovej čaká Stenmark

Keď v uvedenom historickom rebríčku „odskočí“ krajanke Lindsey Vonnovej, pred sebou bude mať Shiffrinová ďalšiu dôležitú métu inej legendy. Dovedna 86 triumfov v SP totiž v minulosti zaznamenal Švéd Ingemar Stenmark.

Spomenutá Mowinckelová v nedeľu zvíťazila s náskokom troch desatín sekundy pred Rakúšankou Corneliou Hütterorvou, tretia skončila domáca Marta Bassinová s mankom 0,47 sekundy na Nórku.

Mowinckelová sa dostala na čelo hodnotenia disciplíny, druhá zostala v nedeľu štvrtá Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová a z prvej na tretiu priečku klesla Talianka Federica Brignoneová. Tej preteky nevyšli a skončila jedenásta.

Pozíciu líderky celkového poradia SP si upevnila Shiffrinová, pred Slovenkou Petrou Vlhovou už má náskok 521 bodov.