Si Ťin-pching: Britsko-čínske vzťahy sa pozdvihnú

Čínsky prezident a britská kráľovná
Čínsky prezident Si Ťin-pchig a britská kráľovná Alžbeta II. Foto: SITA/AP

LONDÝN 20. októbra (WeNoviny.sk) – Čínsky prezident Si Ťin-pching odštartoval dnes svoju štvordňovú návštevu Spojeného kráľovstva. Informoval o tom server britskej spravodajskej stanice BBC.

Čínsky líder s manželkou sa v prvý deň svojho pobytu v Británii stretol dnes napoludnie s kráľovnou Alžbetou II., ktorá ho s manželom Philipom privítala v Buckinghamskom paláci, kde sa pri príležitosti štátnej návštevy večer uskutoční slávnostný banket. Štvorica sa počas dňa previezla v pozlátenom voze po londýnskej ulici Mall. Hlava Číny následne vystúpila pred oboma komorami britského parlamentu.

Si Ťin-pching pred zákonodarcami vyjadril presvedčenie, že sa v dôsledku jeho cesty britsko-čínske vzťahy pozdvihnú „na novú úroveň“. Británia i Čína sa podľa neho stávajú čoraz nezávislejšími a zároveň tvoria „spoločenstvo zdieľaných záujmov“.

Návšteva čínskeho politika sa uskutočňuje v období rušenia pracovných pozícii v britskom oceliarskom sektore, pričom za jeden z faktorov vzniknutej situácie sa považuje práve lacný dovoz z Číny. Premiér David Cameron sa zaviazal, že bude s čínskym prezidentom hovoriť aj o tejto otázke, píše BBC.

„I keď sú Čína a Británia situované na opačných stranách eurázijského kontinentu, zdieľame dlhodobo vzájomnú hlbokú náklonnosť,“ uviedol v Kráľovskej galérii vo Westminsteri. Počas 11-minútového prejavu Si citoval britského dramatika Williama Shakespeara či prastaré čínske príslovia. Spomenul tiež zapojenie čínskych jednotiek počas vylodenia v Normandii v roku 1944.

Čínsky prezident bude v Londýne taktiež rokovať s britským premiérom Cameronom a novým lídrom labouristov Jeremym Corbynom. Očakáva sa, že súčasťou Siovho pobytu v Londýne má byť oznámenie o uzatvorení série obchodných a investičných zmlúv v hodnote viac ako 30 miliárd libier.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe David CameronSi Ťin-pching