Si Ťin-pching ocenil Severnú Kóreu za politické riešenie konfliktu na Kórejskom polostrove

Si Ťin-pching, Kim Čong-un
Zľava: Líder Severnej Kórey Kim Čong-un a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: SITA/Ju Peng/Xinhua via AP

SOUL 19. júna (WebNoviny.sk) – Čínsky prezident Si Ťin-pching ocenil Severnú Kóreu za to, že ide „správnym smerom“ politického riešenia konfliktu na Kórejskom polostrove. Vyjadril sa tak deň pred štátnou návštevou Kórejskej ľudovodemokratickej republiky.

Jeho slová zverejnili v stredu štátne médiá v oboch komunistických krajinách. Si okrem iného avizoval, že oba štáty chcú posilniť vzájomnú komunikáciu a koordináciu, aby podporili mier, stabilitu a rozvoj v regióne.

Návšteva sa uskutoční vo štvrtok a v piatok a bude prvou zo strany čínskeho lídra za posledných 14 rokov. Naposledy do Severnej Kórey v roku 2005 pricestoval vtedajší čínsky prezident Chu Ťin-tchao. Peking a Pchjongjang si tento rok navyše pripomínajú 70. výročie založenia diplomatických vzťahov.

Lídri oboch krajín budú diskutovať predovšetkým o situácii na Kórejskom polostrove. Po zlyhaní druhého summitu medzi severokórejským lídrom Kim Čong-unom a americkým prezidentom Donaldom Trumpom uviazli jadrové rokovania na mŕtvom bode. Táto skutočnosť, ako aj možné obnovenie napätia, vyvoláva vo svete značné obavy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-unSi Ťin-pching