Si Ťin-pching sa stretne s Macronom, chcú podpísať sériu ekonomických dohôd

Čína, Francúzsko, Emmanuel Macron, Si Ťin-pching
Zľava: Francúzsky prezident Emmanuel Macron a čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: archívne, SITA/AP - koláž WBN

PARÍŽ 25. marca (WebNoviny.sk) – Sériu ekonomických dohôd v oblasti energetiky, potravinárstva, dopravy a iných sektorov sa chystá počas návštevy Francúzska podpísať čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý sa v pondelok stretne so svojím francúzskym partnerom Emmanuelom Macronom.

Stretne sa aj s Merkelovou

V utorok sa čínsky prezident v Paríži stretne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a šéfom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Európa chce zväčšiť obchod s Čínou, ale na základe európskych podmienok, hlavne v súvislosti s napätím v obchodnej oblasti medzi Pekingom a Washingtonom, konštatuje agentúra AP.

Súhlas pre projekty financované Čínou

Podľa eurokomisára pre rozpočet Günthera Oettingera by Európska únia mala mať právo zamietnuť infraštruktúrne projekty v Európe financované Čínou, ak neslúžia spoločným záujmom EÚ.

Vyzval na to po tom, ako Taliansko podpísalo memorandum o pripojení sa k čínskemu projektu novej Hodvábnej cesty (Belt and Road), informuje nemecký spravodajský portál dw.com.

Lídri EÚ by podľa eurokomisára mali uvažovať o práve veta pre úniu, aby mohla blokovať budúce infraštruktúrne projekty financované Čínou alebo by mali prijať požiadavku, že projekty musia najprv získať súhlas Európskej komisie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováEmmanuel MacronSi Ťin-pching
Firmy a inštitúcie EU Európska únia