Siamské dvojčatá spojené v páse odmietajú byť oddelené

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Siamské dvojčatá spojené v páse odmietajú byť oddelné
Foto: www.mirror.co.uk

Dvanásťročné siamské dvojčatá z Indie, ktoré sú spojené v páse, si natoľko zvykli na život v tandeme, že po oddelení vôbec netúžia. Dvojičky Shivanath a Shivram z malej dediny neďaleko Raipuru v strednej Indii majú samostatné hlavy, ruky aj trupy, zdieľajú však len dve nohy. Hoci majú spoločný žalúdok, ich pľúca, srdce i mozog fungujú samostante. Mnohí lekári veria, že dvojčatá by sa dali úspešne oddeliť, chlapci však po operácii netúžia.

Siamské dvojčatá spojené v páse odmietajú byť oddelné
Foto: www.mirror.co.uk

„Neželáme si byť oddelení. Zostaneme takto, aj keď vyrastieme. Chceme takto žiť,“ uviedol Shvivram. Dvojičky aj napriek hendikepu dokážu zvládať bežné denné aktivity bez problémov. Vedia sa sami najesť, osprchovať, obliecť a dokonca aj športovať a to i napriek tomu, že pri chôdzi musia využívať aj všetky štyri ruky.

„Naučili sme sa robiť všetko. Do školy jazdíme na bicykli a hra kriketu tiež nie je problém,“ prezradil Shivanath. Ich 45-ročný otec Raj Kumar je hrdý aj na ich výsledky v škole. Aj napriek pozitívnemu prístupu celej rodiny Kumar nepopiera, že život dvojičiek je plný každodenných výziev. „Počas dažďovej sezóny majú problémy s chôdzou. Keď chce jeden sedieť, druhý si musí ľahnúť. Ale nehádajú sa. Majú podobné zmýšľanie aj názory, keď sa chce jeden hrať, druhý väčšinou súhlasí,“ uviedol Kumar, ktorý si však tiež neželá operáciu na oddelenie synov.

„Boh ich stvoril takýchto, takže musia takto fungovať,“ uviedol otec siedmich detí. „Budem tvrdo pracovať, aby som sa o nich postaral, nepotrebujem pomoc. Zostanú takto, nechcem nič iné,“ povedal Kumar.

Doktor Krishan Chugh, pediater v zdravotnom stredisku Fortis Memorial Research Institute v indickom Gurgaone potvrdil, že oddelenie dvojičiek je možné. Chodiť by však dokázal len Shivram, zo Shivanatha by sa stal paraplegik. Lekár rozumie, prečo rodina operáciu odmieta, myslí si však, že ich názor by sa časom mohol zmeniť.

„Teraz majú ešte len 12, sledujú ostatných, ako fungujú samostatne na mentálnej i fyzickej úrovni. Nakoľko budú motivovaní podobať sa ostatným, budeme vidieť neskôr a podľa toho im vyjdeme v ústrety,“ dodal lekár.

www.huffingtonpost.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať