Aktualizované: Nezaradení poslanci kritizujú Ficov balíček, darčeky premiéra zaplatia opäť zamestnávatelia

NITRA: Oslavy 1. mája
Predseda strany Smer-SD Robert Fico (uprostred vpravo) sa fotografuje s účastníkmi podujatia po skončení vystúpenia na prvomájových oslavách v Mestskom parku na Sihoti v Nitre. Nitra, 1. máj 2017.
  • aktualizácia 2. mája 12:49

BRATISLAVA 2. mája (Webnoviny.sk) – Nezaradení poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý, Viera Dubačová, Katarína Macháčková, Jozef Mihál, Simona Petrík, Zuzana Zimenová a Oto Žarnay kritizujú, že darčeky premiéra Roberta Fica zaplatia opäť zamestnávatelia.

Účet zatiahnu zamestnávatelia

Vláda podľa nich neprichádza so žiadnymi systémovými riešeniami vysokého daňovo-odvodového zaťaženia práce, ale využíva situáciu na trhu práce na to, aby vylepšila situáciu zamestnancov na účet zamestnávateľov.

„Ignoruje pritom priamy nástroj zvýšenia mzdy desaťtisícom vlastných zamestnancov, ktorí pracujú vo verejnom sektore a ktorých tabuľková mzda začína na 295 eurách a je teda výrazne nižšia ako minimálna mzda v súkromnom sektore,“ upozorňujú poslanci.

Náklady na zvýšenie minimálnej mzdy, príplatkov za prácu cez víkendy a cez noc majú niesť zamestnávatelia. „Vláda opäť neprispeje ničím, žiadne zníženie daní ani odvodov pre zamestnancov neoznámila. Celý účet zatiahnu zamestnávatelia,“ uviedol poslanec Jozef Mihál.

Chcú diskutovať s Richterom

Siedmi nezaradení poslanci žiadajú, aby sa výhody vzťahovali aj na zamestnancov verejného sektora. Po odmietnutí ich zákona, ktorý mal za cieľ dosiahnuť spravodlivejšie mzdy aj pre verejných zamestnancov, ohlásili podanie rozličného zaobchádzania na Ústavný súd SR.

Verejní zamestnanci, kuchárky, opatrovatelia v sociálnych službách alebo školníci sú dnes tá skutočná pracujúca chudoba. Verejný sektor sa stáva čoraz menej atraktívnym, keďže mzdové podmienky sú pri raste miezd v súkromnom sektore čoraz väčšie,“ zdôraznila Zuzana Zimenová.

Poslanci chcú využiť avizovanú ochotu ministra práce Jána Richtera diskutovať o zavedení otcovskej dovolenky po narodení dieťaťa. Rovnaký zákon totiž predložila do parlamentu na májovú schôdzu poslankyňa Simona Petrík.

„Minister Richter zareagoval na dopyt občanov a Európskej komisie po zavedení platenej otcovskej dovolenky po narodení dieťaťa. Budem rada diskutovať o návrhu, no dopredu chcem upozorniť na to, aby otcovská nebola hradená zamestnávateľom, ale Sociálnou poisťovňou, ako to navrhujem vo svojom zákone,“ povedala.

Podľa SaS ide o nepodarenú náplasť

Nový sociálny balíček podľa predstaviteľov strany Sloboda a Solidarita (SaS) nereaguje na základné problémy slovenskej spoločnosti. „Je to nepodarená náplasť na absenciu spravodlivosti v krajine, ktorá súvisí s totálnym ochromením orgánov činných v trestnom konaní nominantmi Smeru-SD,“ uviedli v tlačovej správe. Slovenská vláda podľa liberálov nevyužíva rast svetovej ekonomiky na zlepšovanie podnikateľského prostredia a znižovanie daňového zaťaženia, lebo nemá konkrétne riešenia. Dokáže prijímať len sociálne balíčky, ktoré zvyšujú náklady firiem a verejných rozpočtov.

Strana SaS nemá problém podporiť príplatok za prácu v nedeľu, takéto opatrenie má vo svojom programe. „A rovnako je SaS ochotná uvažovať o rozumnom zvýšení príplatku za nočnú prácu i platenom voľne pre čerstvých otcov,“ uviedli predstavitelia SaS na čele s predsedom Richardom Sulíkom. Upozorňujú však na to, že zahraničný kapitál, ktorý výrazne zvýšil zamestnanosť, prišiel na Slovensko pre relatívne nízku cenu práce a dobrú kvalifikáciu ľudí.

„Zvyšovaním ceny práce, ktorý spôsobí vláda zmenami v Zákonníku práce, sa tento priaznivý ukazovateľ zhorší,“ uviedli predstavitelia SaS. Preto pri zvyšovaní sociálnych štandardov zamestnancov je podľa nich absolútne nevyhnutné prijímať opatrenia na zlepšovanie podnikateľského prostredia vrátane zvýšenia vymožiteľnosti práva.

„Avizované zavedenie príplatkov za sobotu a nedeľu do Zákonníka práce veľmi vítame. Konečne sa Robert Fico po desiatich rokoch „budovania sociálneho štátu“ zobudil,“ uviedol líder hnutia OĽANO-NOVA Igor Matovič. Upozornil však na to, že keď poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA takýto návrh 7. apríla tohto roka predkladali v parlamente, ani jeden koaličný poslanec ho nepodporil. „Napriek tomu sme radi, že sme Smer inšpirovali k dobrej zmene pre ľudí,“ dodal Matovič.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičJán RichterJozef MihálKatarína MacháčkováMiroslav BeblavýOto ŽarnayRobert FicoSimona PetríkViera DubačováZuzana Zimenová
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSMER-SDVláda SR