Medzinárodná sieť ICAN, ktorá získala Nobelovu cenu za mier, má zastúpenie aj na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inštitút ľudských práv
Zľava: Riaditeľka Inštitútu ľudských práv (IĽP) Alena Krempaská a člen IĽP Peter Weisenbacher Foto: archívne, SITA

BRATISLAVA 7. októbra (WebNoviny.sk) – Medzinárodná sieť mimovládnych organizácií ICAN presadzujúca nukleárne odzbrojenie, ktorá v piatok získala Nobelovu cenu za mier, má svoje zastúpenie aj na Slovensku.

Agentúru SITA o tom informoval Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv s tým, že oficiálnym členom siete je aj slovenská organizácia Inštitút ľudských práv. Tá je okrem iného známa aj svojimi aktivitami na podporu politických väzňov ako Pussy Riot, Chelsea Manning alebo organizovaním ankety o anti-cenu Homofób roka.

„Slovensko, našťastie, nemá atómové zbrane, a preto sa podieľame najmä na aktivitách ICAN zameraných na vlády krajín, ktoré tieto zbrane ešte stále majú. Verím, že aj toto ocenenie napomôže naplneniu Zmluvy o zákaze jadrových zbraní a ďakujem všetkým aktivistom a aktivistkám na Slovensku, ktorí sa zapojili do našich spoločných aktivít s ICAN. Každému z nich patrí kúsok tejto Nobelovej ceny,“ povedala programová riaditeľka Inštitútu ľudských práv (IĽP) Alena Krempaská, ktorá sa dlhodobo venuje problematike obchodovania so zbraňami a odzbrojovania.

Úplné nukleárne odzbrojenie

Sieť ICAN dlhodobo tvorí kampane za úplné nukleárne odzbrojenie a ich najväčším úspechom bolo práve odštartovanie tvorby zmluvy na pôde OSN, ktorá má viesť k úplnému zákazu jadrových zbraní. Táto zmluva bola prijatá v júli tohto roku, za čo podľa nobelovho výboru ICAN ocenenie patrí.

„Je to teda aj výzva všetkým krajinám vrátane našej, aby urýchlene k zmluve pristúpili, ratifikovali a poskytli súčinnosť pri nukleárnom odzbrojení. V opačnom prípade sa nemôžme čudovať vzniku kríz, ako je tá súčasná severokórejská,“ povedal riaditeľ IĽP Weisenbacher.

Tvorená mimovládnymi organizáciami

ICAN vznikla v roku 2007 a tvoria ju mimovládne organizácie z viac ako sto rôznych krajín sveta. Svojou činnosťou sa snaží upriamiť pozornosť na humanitárnu hrozbu, ktorú predstavujú jadrové zbrane, a zastáva sa zavedenia ich zákazu garantovaného medzinárodným právom.

V rámci svojich aktivít už ICAN presvedčila 108 štátov k podpísaniu takzvaného Humanitárneho záväzku, ktorého cieľom je spolupráca všetkých zainteresovaných strán v snahe stigmatizovať, zakázať a zlikvidovať jadrové zbrane.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alena KrempaskáPeter Weisenbacher