Šikovní Česi ovládli ľadové kráľovstvo na Hrebienku

Súťaž v tvorbe ľadových sôch Tatry Ice Master
Na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa konala medzinárodná súťaž v tvorbe ľadových sôch Tatry Ice Master. Sochy na tému Medvede a Krajina odkiaľ pochádzam súťažiaci používali špeciálne vyrobený ľad, dovezený až z Poľska. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

POPRAD 4. februára (WEBNOVINY) – Prvé majstrovstvá ľadových tesárov pod názvom Tatry Ice Master vyhrali českí sochári.

Odborná porota pridelila prvenstvo súťažiacim z Českej republiky a špeciálnu cenu odbornej poroty za technické zvládnutie témy prvého dňa „Medveď“ si spod Tatier odniesli Maďari.

Hlasujúcich návštevníkov najviac zaujala práca slovenského tímu, ktorý si opakovane odniesol cenu „Socha sympatie“. V individuálnej súťaži si prvenstvo odniesol fínsky tesár Jusso Partanen za svojho ľadového bociana.

Podujatie Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnilo uplynulý víkend, navštívilo za tri dni takmer 21 000 ľudí.

Sme nadšení. Podujatie k nám prilákalo neuveriteľných 21 000 ľudí, napriek sychravému počasiu. Akcia zaujala najmä rodiny s deťmi. Podujatie tohto typu rozhodne nebude ojedinelé,“ uviedla výkonná riaditeľka oblastnej organizácie Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Prvý ročník Tatry Ice Master bol veľmi úspešný aj podľa riaditeľa podujatia Martina Šablu. Podľa Šablu sa Tatry Ice Master uskutoční na Hrebienku aj na budúci rok.

Obrazom: Tatry Ice Master prilákal tisíce ľudí

Prípravy na prvý ročník Tatry Ice Master sa začali už pred viac ako dvoma týždňami, keď začali organizátori pripravovať snežný hrad. Ten dokončili vo štvrtok pred začiatkom podujatia. Tatry Ice Master vyvrcholil 1. až 3. februára súťažou sochárov a sprievodným programom. Domáci, ale aj majstri ľadového remesla z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Srbska, ale aj Fínska, Švédska či Francúzska súťažili v troch témach. Dve z nich, „Medveď“ a „Krajina, odkiaľ pochádzam“, stanovili organizátori.

Posledný deň si súťažiaci témy žrebovali. Sochári v nedeľu vytesali 16 sôch od rôznych rozprávkových postavičiek, cez anjela, orla až po ľadového yetiho.

Ľadovú krajinu budú môcť návštevníci Hrebienka obdivovať dovtedy, kým sochy nepremôžu dlhodobejšie plusové teploty, prípadne vandali. Technický ľad použitý na ľadové sochy by mal vydržať viac, ako prírodný ľad.

Ľadové kráľovstvo na Hrebienku
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom