Sila ruskej armády vzrastie, bude môcť operovať aj inde

Ruský vojak, Rusko
Foto: SITA/AP

WIESBADEN 18. januára (WEBNOVINY) – Rusko bude o pár rokov schopné ohrozovať naraz viacerých svojich susedov spôsobom, akým teraz vedie operácie na Ukrajine. Agentúre Reuters to v piatok povedal veliteľ amerických síl NATO v Európe, generál Ben Hodges.

Rusko však podľa neho momentálne nepredstavuje hrozbu pre svojich susedov, pretože je zaneprázdnené vojenskými aktivitami na Ukrajine. To sa však môže za pár rokov zmeniť a po plánovanom posilnení a modernizácii armády Rusko bude schopné viesť tri vojenské operácie naraz bez mobilizácie, ktorá by dala Západu čas na reakciu.

„Teraz, bez mobilizácie, nemyslím, že môžu viesť viac operácií naraz. Za štyri, päť rokov to však môže byť iné,“ povedal Hodges. Moskva potom bude podľa neho schopná viesť operácie nielen na východe Ukrajiny, ale napríklad aj v Pobaltí a v Gruzínsku bez toho, aby musela mobilizovať ďalších vojakov.

Moskva odmieta tvrdenia, že podporuje proruských povstalcov na východe Ukrajiny a že v oblasti má svojich vojakov. Konflikt na Ukrajine, ktorý vypukol na jar minulého roku, si už vyžiadal viac než 4000 mŕtvych.

Ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko bude pokračovať v programe modernizácie armády so zvláštnym dôrazom na jadrové strategické sily. Moskva chce investovať miliardy do rozvoja svojej armády napriek tomu, že ruská ekonomika trpí následkom znižovania cien ropy na svetových trhoch a sankcií Západu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy