Silná búrka v Európe zabíjala, státisíce ľudí nemali prúd

Anglicko, Wales a Francúzsko devastovala búrka
Na francúzskej strane hlásia prerušenie dodávok elektriny pre 75-tisíc domácností v dôsledku poškodených vedení. Búrka si už zrejme v Británii vyžiadala prvú ľudskú obeť. Foto: SITA/AP

LONDÝN 28. októbra (WEBNOVINY) – Južné Anglicko a Wales ako aj sever Francúzska čelili jednej z najprudších búrok za posledné roky, ktorá oblasť zasiahla ešte v nedeľu večer a okrem iného si vyžiadala výrazné obmedzenia v doprave.

Britské vládne meteorologické centrum vydalo na pondelok výstrahu pred silným vetrom a dažďom, pričom neboli vylúčené ani lokalizované povodne.

Nárazy vetra na južných pobrežiach v ranných hodinách dosahovali približne 160-kilometrovú rýchlosť. Viacerí železniční dopravcovia v oblasti Londýna nevypravili spoje v čase rannej špičky a narušenie premávky hlásia i veľké letiská.

Výpadok postihol aj vlaky Eurostar premávajúce pod Lamanšským prielivom, zatiaľ čo pri uzavretom prístave v Doveri uviazli na mori dva trajekty s vyše 450 cestujúcimi.

Obrazom: Ničivá búrka na Západe

Bez elektrickej energie zostalo v pondelok celkovo vyše 350 000 domácností, v mnohých však prúd postupne obnovili.

Amsterdamské letisko Schiphol muselo v pondelok zrušiť asi 50 letov a problémy má aj trajektová doprava, ktorú ohrozujú vysoké vlny. Trajekt z britského Newcastlu do Holandska s vyše 1000 ľuďmi na palube nemohol pristáť v prístave IJmuiden a musel sa vrátiť na more.

Búrka si vyžiadala aj obete. Päť osôb zahynulo v Británii, dve v Nemecku, jedna v Holandsku a ďalšia na severe Francúzska. V Británii prišiel o život 14-ročný surfista a 17-ročné dievča spiace v karavane, na ktorý spadol strom. Muž a žena zahynuli pri výbuchu plynu v ich dome v Londýne, ktorý spôsobila búrka.

Na ďalšieho muža v aute spadol strom. V holandskom Amsterdame zas spadol strom na ženu, ktorej spôsobil smrteľné zranenia. Ďalšiu ženu odniesli vlny na pobreží francúzskeho Bretónska a dve osoby zabil strom, ktorý spadol na ich auto na západe Nemecka.

https://youtube.com/watch?v=Y0oaidQa7z4

Anglicko, Wales a Francúzsko devastovala búrka
Na francúzskej strane hlásia prerušenie dodávok elektriny pre 75-tisíc domácností v dôsledku poškodených vedení. Búrka si už zrejme v Británii vyžiadala prvú ľudskú obeť. Foto: SITA/AP

.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom