Silné dažde uhasili dva „megapožiare“ neďaleko Sydney a spôsobili aj rozsiahle záplavy

Lesné požiare, Austrália
Juhovýchod Austrálie bojuje s bezprecedentnými požiarmi, ktorých šírenie podporujú rekordné teploty a sucho. Foto: SITA/AP.

Silné dažde v austrálskom štáte Nový Južný Wales by mohli pomôcť uhasiť všetky tamojšie lesné požiare do konca týždňa. Od piatku v častiach štátu zaznamenali najväčšie lejaky za niekoľko rokov, ktoré spôsobili rozsiahle záplavy. Veľká voda už uhasila 30 požiarov a zanechala len štyri, ktoré treba dostať pod kontrolu, uviedla hasičská služba v Novom Južnom Walese.

Požiare horeli od novembra

V štáte horí ešte celkovo 24 požiarov. „Vzhľadom na predpoveď by sme mali byť schopní sa k nim dostať relatívne rýchlo a oheň uhasiť. Dúfame, že do konca týždňa nebudeme mať v Novom Južnom Walese žiaden neskrotený požiar,“ povedal pre britskú BBC hovorca hasičov James Morris.

Dažde oficiálne uhasili dva „megapožiare“ severne a južne od Sydney, uviedli tamojší predstavitelia. Oba požiare horeli od novembra a každý spálil zhruba 500-tisíc hektárov územia.

Komisár hasičského zboru v Novom Južnom Walese Shane Fitzsimmons uviedol, že oheň horí ešte vo vnútrozemí v regiónoch Monaro a Snowy Valley. Na miestach požiarov zostalo podľa neho aktívnych len 100 hasičov, 800 požiarnikov totiž už presunuli k riešeniu situácie po búrkach.

Stovky milimetrov zrážok

Úrady obnovili varovania pred daždivým počasím na pobreží Nového Južného Walesu a susedného štátu Queensland, ale uviedli, že najsilnejšie dažde už do utorka napršali.

Od piatka v Sydney napadalo 391,6 milimetra zrážok, čo je podľa Meteorologického úradu ekvivalent štvormesačných zrážok.

Búrlivé počasie vyvracalo v v Novom Južnom Walese stromy, zaplavovalo domy, narúšalo verejnú dopravu či spôsobilo výpadky elektriny u tisícok domácností. Štátne záchranné služby informovali, že v pondelok dostali zhruba 10-tisíc tiesňových volaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe James MorrisShane Fitzsimmons