Silvia Berlusconiho rozčúlil verdikt Najvyššieho súdu

Berlusconi
Silvio Berlusconi Foto: SITA, AP

MILÁNO 2. augusta (WEBNOVINY) – Talianskeho expremiéra Silvia Berlusconiho nahneval štvrtkový verdikt Najvyššieho súdu, ktorý pre mediálneho magnáta potvrdil ročný trest väzenia.

Niekdajší šéf talianskej vlády na rozsudok reagoval prostredníctvom deväťminútovej videonahrávky. Zjavne rozčúlený na nej hovorí o tom, že verdikt sa „nezakladá na ničom“ a upiera mu jeho politické práva.

Výmenou za záväzky, ktoré som prijímal takmer 20 rokov v prospech mojej krajiny… som bol odmenený len obvineniami a verdiktom, ktorý nie je založený absolútne na ničom,“ vyhlásil Berlusconi. „Je toto Taliansko, ktoré chceme? Je toto Taliansko, ktoré milujeme?“ položil si rečnícku otázku a vzápätí si na ňu zjavne rozčúlený aj sám odpovedal: „Absolútne nie!“

Taliansky najvyšší súd vo štvrtok odmietol Berlusconiho odvolanie a potvrdil jeho minuloročný trest odňatia slobody za daňové úniky v trvaní jeden rok. S tým spojený päťročný zákaz zastávať verejnú funkciu však bude predmetom ďalšieho skúmania. Najbohatší Talian tak môže zatiaľ zostať poslancom. V rámci takmer 30 súdnych procesov vedených proti výstrednému expremiérovi ide o vôbec prvé uznanie jeho viny spojené s väzením. Otázne je, aký to bude mať dopad na krehkú širokú koalíciu premiéra Enrica Lettu, ktorej súčasťou je aj Berlusconiho strana Ľud slobody (PDL).

Prípad sa týka nákupu televíznych a filmových práv pre mediálnu spoločnosť Mediaset koncom 90. rokov minulého storočia. Pozmeňovaním účtovných dokumentov sa spoločnosť podľa prokuratúry vyhla plateniu daní. Mediaset napríklad údajne falšoval ceny za televízne práva, ktoré nakupoval prostredníctvom zahraničných firiem kontrolovaných Berlusconim. Ten dlhodobo tvrdí, že ľavicoví sudcovia sa už takmer 20 rokov snažia o jeho odstránenie z politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Silvio Berlusconi