Šimečka verí v budúcnosť V4 aj napriek súčasným problémom, Štefanec vyzdvihol stretávanie sa susedných štátov

Europoslanec a podpredseda progresivneho slovenska ps michal simecka a europoslanec a veduci slovenskej delegacie pri europskej ludovej strane ivan stefanec.jpg
Europoslanec za hnutie PS Michal Šimečka a europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH). Foto: SITA - koláž WBN

Vyšehradská skupina (V4) nie je len o veľkých politických témach, ale aj o rôznych menších cezhraničných projektoch, spolupráci samospráv, podpore vzdelávania, kultúry, či výskumu a tieto aspekty fungujú veľmi dobre.

Pre agentúru SITA to uviedol europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH).

V regióne sme vždy „odsúdení“ k spolupráci,“ priblížil europoslanec. Zároveň sa domnieva, že je vždy dobré, keď sa predstavitelia susedných štátov stretávajú a rozprávajú.

V4 má budúcnosť

Ako ďalej uviedol pre agentúru SITA europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka, aj napriek súčasným problémom verí, že V4 má budúcnosť – ako spolupráca vzájomne si blízkych krajín, ktorá je postavená na hodnotách a posilňuje európsky projekt.

Slovensko podľa neho jasne ukázalo, že chce byť súčasťou demokratickej Európskej únie (EÚ),v ktorej platia hodnoty právneho štátu.

Rozvoj ďalšej spolupráce

Okrem V4 musíme preto rozvíjať aj ďalšie formáty spolupráce. Veľký potenciál má napríklad Slavkovský formát (SR, ČR a Rakúsko) a samozrejme bilaterálne vzťahy s líderskými krajinami EÚ, ako sú Nemecko a Francúzsko. Pevne verím, že poľská a maďarská vláda otočia kurz a nebudeme sa od seba ďalej vzďaľovať,“ pripomenul Šimečka.

Dodal, že je vo výsostnom strategickom záujme Slovenska, aby Poľsko a Maďarsko neboli v Európe izolované a vytlačené na okraj.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Ivan ŠtefanecMichal Šimečka
    Firmy a inštitúcie EPP Európska ľudová stranaEurópska úniaPS Progresívne SlovenskoV4 Vyšehradská štvorka