Simon odvolal generálneho riaditeľa Lesov SR

Simon
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BANSKÁ BYSTRICA 16. júla (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva Zsolt Simon dnes odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Alojza Riška a vedením podniku poveril doterajšieho vedúceho lesníckej výroby odštepného závodu v Revúcej Igora Viszlaia. Viszlai má viesť podnik maximálne 90 dní, kým nebude vymenovaný nový riaditeľ, ktorý vzíde z výberového konania. Ako Simon uviedol na brífingu, od povereného riaditeľa očakáva nulovú toleranciu ku korupcii, odolnosť voči každému tlaku, ktorý naňho môže byť vyvíjaný a aby zastavil a scentralizoval všetky zmluvy, ktoré sa uzatvárajú v regionálnych závodoch. „Štátny podnik v súčasnosti vykazuje plusový hospodársky výsledok, problémy skôr vnímam v regiónoch. Pretože regióny si robia bezmála to, čo si samy uznajú za vhodné. Jednoducho nie je možné nekontrolovateľne ťažiť a podpisovať zmluvy v regiónoch a toto je pre mňa prioritný cieľ, aby sme ho riešili,“ povedal Simon. Podotkol, že on sám, hoci je kresle ministra len pár dní, pociťuje „obrovské tlaky, koho kde nominovať a koho kde nenominovať“, konkrétnejší byť však odmietol.

Poverený generálny riaditeľ Viszlai zdôraznil, že nie je politický nominant a nie je ani členom žiadnej politickej strany. „Som človek, ktorému pán minister dôveruje na základe výsledkov práce. Preberám zodpovednosť za tento podnik na 90 dní, kde treba zosumarizovať, čo nás čaká do budúcnosti a pripraviť pôdu pre budúceho generálneho riaditeľa,“ povedal Viszlai. Je rozhodnutý vymeniť vrcholový manažment podniku, výmeny na postoch riaditeľov odštepných závodov však nechystá a chce to nechať na nového generálneho riaditeľa. Na otázku, či sa bude vo výberovom konaní uchádzať o post generálneho riaditeľa, odmietol odpovedať s tým, že je to predčasné.

Doterajší generálny riaditeľ Riško berie svoje odvolanie ako normálny proces a ako politickú záležitosť. „Odchádzam s hrdosťou, podnik sme nechali ekonomicky vo veľmi stabilnej situácii, flexibilný, novému riaditeľovi prajem všetko dobré,“ povedal pre agentúru SITA. K ministrovej výhrade, že regionálne závody si robia, čo uznajú za vhodné, Riško uviedol, že systém je taký, že za chod odštepného závodu zodpovedá príslušný riaditeľ. „Osobne si myslím, že sa nedialo nič také, čo by mohlo poškodiť túto štátnu firmu,“ povedal Riško.

Simon sa dnes tiež verejne poďakoval bývalým pracovníkom generálneho riaditeľstva Lesov SR, ktorí v júni minulého roka verejne otvoreným listom vtedajšiemu ministrovi pôdohospodárstva a premiérovi poukázali na klientelizmus v tomto štátnom podniku. „Treba povedať veľké ďakujem tým, ktorí sa odvážili a napriek tomu, že prišli o prácu, povedali pravdu. Obetovali sa na oltári vlasti. Touto cestou by som sa im chcel, ale aj tým, ktorí ich mlčky podporovali, poďakovať,“ povedal Simon. Menovite Petra Gogolu a Jána Mičovského vyzval, aby sa do podniku vrátili, pretože si to podľa neho zaslúžia svojím charakterným a vlasteneckým prístupom.

Gogola vníma ministrovo poďakovanie a výzvu na návrat do podniku ako morálnu satisfakciu. „Je to dôležitý signál pre všetkých zamestnancov Lesov SR, aby vedeli, že sa oplatí nasadzovať hlavu za veci verejné,“ uviedol. Do Lesov SR sa rád vráti, ak poverený generálny riaditeľ bude viesť podnik transparentne a vyhlási nezmieriteľnú vojnu korupcii. Viszlaiovi Gogola dôveruje, pozná ho ako veľmi šikovného, schopného manažéra a dobrého lesníka. „Myslím, že má všetky predpoklady na to, aby bol dobrým riaditeľom tohto podniku,“ povedal Gogola. Ján Mičovský ministrove slová vníma ako ocenenie všetkých, ktorí boli ochotní riskovať. O návrate do Lesov SR bude ešte uvažovať, chcel by sa však vrátiť do podniku, ktorý bude mať „nulovú toleranciu k rôznym nepeknostiam.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MičovskýZsolt Simon
Firmy a inštitúcie Lesy SR