SIMON: Rast spotrebnej dane na tiché víno bude katastrofa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Víno
Foto: Ilustračné foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) – Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Zsolt Simon kritizoval v parlamente návrh zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov z dielne ministerstva financií. Legislatívny návrh, ktorý sa momentálne nachádza v medzirezortnom pripomienkovom konaní, navrhuje zvýšiť spotrebnú daň na tiché víno na 33,75 eura na hektoliter, čo zodpovedá zvýšeniu 0,40 eura na liter tichého vína. Podľa Simona by schválenie tohto zákona malo katastrofálny dopad na slovenských vinárov a vinohradníkov. „Zavedenie spotrebnej dane na tiché víno by predstavovalo pre štátny rozpočet oveľa vyššie náklady ako príjmy,“ uviedol Simon počas hodiny otázok v Národnej rade SR.

Podľa ministra sa nariadenie bude týkať predovšetkým malých vinárov, ktorým pribudnú náklady na vytvorenie colného skladu, overovanie sudov a nádob a mnoho iných. „Musím úprimne povedať, že vinohradníctvo patrí na Slovensko, aj keď dovážame veľké množstvo vína. Slovenské vinárstva produkujú kvalitné vína, ktoré sú žiadané. Takýto krok by však bránil rozvoju takejto tendencie,“ dodal Simon.

Minister financií Ivan Mikloš zastúpený ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou naopak zvýšenie spotrebnej dane na tiché víno na hodine otázok v NR SR obhajoval. Ako uviedol vo svojej odpovedi, súčasný stav je diskriminačný, keď je spotrebnou daňou zaťažené len pivo a lieh, čo spotrebiteľov následne motivuje konzumovať tiché víno. „Tým sa znižujú príjmy štátneho rozpočtu,“ uviedol Mikloš. Zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína podľa neho prinesie rozpočtu 20 mil. eur. Šéf rezortu financií zároveň podotkol, že zákon je maximálne ústretový voči malým vinárom s produkciou do 250 hektolitrov ročne. Tí podľa neho tvoria až 84 % všetkých producentov vína na Slovensku.

Administratívna záťaž pre vinárov sa podľa Mikloša nezvyšuje významne, keďže väčšinu z nariadení museli dodržiavať už teraz. Minister financií pripúšťa aj možné negatívne dopady na slovenských producentov vín, tie je však možné podľa jeho slov eliminovať využitím eurofondov na podporu vinohradníckeho sektora.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zsolt Simon