SIMON: Súhlasí s agrorezortom, ktorý vráti peniaze

Simon
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 20. marca (WEBNOVINY) – Podpredseda strany Most-Híd a exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon súhlasí s rozhodnutím rezortu pôdohospodárstva, že Slovensko sa voči vráteniu sumy 3,034 mil. eur do rozpočtu Európskej únie nebude brániť. Na piatkovej tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan povedal, že SR nebude využívať ďalšie súdne kroky. K takémuto záveru dospel rezort analýzou podobných prípadov, keď sa členské štáty voči obdobnému postupu Európskej komisie súdili a neuspeli. Podľa Chovana by sa mohlo stať, že by Slovensko obstálo aj horšie.

Slovensko bude musieť vrátiť Európskej únii čiastku 3,034 mil. eur, ktorú Európska komisia vyhodnotila ako neoprávnené výdavky vynaložené v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Podľa v stredu zverejnenej správy komisie sa uvedená čiastka týka programu rozvoja vidieka. Podľa zverejnených informácií Ministerstva pôdohospodárstva SR kontrolovala komisia Slovensko v tejto súvislosti ešte v roku 2006 na prelomoch mesiacov máj a jún.

Podľa Simona výška peňazí, ktorú má Slovensko vrátiť nedosahuje ani jedno percento z výšky čerpaných peňazí. „V rokoch 2004 až 2006 sme urobili dobrú prácu. Farmári dostali viac ako 17 miliárd korún cez dotácie. Môžeme byť na to právom hrdí. Je to dôkaz, že Slovensko zvládlo vstup do EÚ na výbornú,“ povedal dnes Simon pre agentúru SITA.

Celkovo na základe rozhodnutia Európskej komisie o postupe overenia súladu budú členské štáty únie musieť vrátiť 346,5 mil. eur. Kontrola bola zameraná na zúčtovanie agentúry SAPARD, záručnej sekcie EPUZF (Európskeho poľnohospodárskeho usmerňovacieho a záručného fondu), preverenie riadiacich a kontrolných systémov Sektorového operačného programu Poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a Program rozvoja vidieka na roky 2004 až 2006. Audit skonštatoval, že SR v nie úplne dostatočnej miere vykonávala kontroly pri prijímateľoch podpôr v rámci agro-environmentálnych opatrení a opatrenia znevýhodnených oblastí.

Podľa rezortu pôdohospodárstva konštatoval zmierovací orgán Európskej únie, že uvedenými postupmi, ktoré zvolila Slovenská republika, neboli narušené vo väčšej miere finančné záujmy Európskeho spoločenstva, avšak komisia rozhodnutím z 11. marca tohto roku rozhodla o vylúčení niektorých výdavkov pre Slovenskú republiku. „Dôvod, pre ktorý Európska komisia takto rozhodla, spočíva v tom, že komisia neakceptovala v plnej miere skutočnosť, že kontrolné orgány skontrolovali väčšie plochy a viac žiadateľov ako predpisujú postupy Európskej únie a trvala na tvrdení, že kontrolné orgány tým, že nerešpektovali tieto postupy porušili príslušné ustanovenia legislatívy únie,“ uviedlo Ministerstvo pôdohospodárstva SR. Komisia tiež podľa rezortu nezohľadnila skutočnosť, že špecifické prírodné podmienky SR, najmä svahovitosť hornatých území, si vyžiadala určitú modifikáciu štandardných kontrolných postupov.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimír ChovanZsolt Simon
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR