Simulovaná misia na Marse sa po roku skončila

Simulovaná misia na Marse sa po roku skončila
Členovia experimentu po jej ukončení vyjadrili presvedčenie, že skutočná misia na Mars by mohla byť úspešná. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Šesťčlenný tím ukončil ročnú simulovanú misiu na Marse, ktorú absolvoval na úpätí sopky Mauna Loa na Havaji. Išlo už o štvrtú experimentálnu misiu v rámci projektu HI-SEAS (Hawaii Space Exploration Analog and Simulation), ktorý organizuje University of Hawaii spoločne s americkým Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

Skupinu tvorili nemecká fyzička Christiane Heinicke, francúzsky astrobiológ Cyprien Verseux a štyria Američania – pôdna vedkyňa Carmel Johnston, novinárka a vedkyňa Sheyna Gifford, pilot Andrzej Stewart a architekt Tristan Bassingthwaighte, ktorí od 29. augusta 2015 žili v špeciálnom stane, pričom ak z neho vyšli von, museli mať na sebe skafandre.

Každý člen tímu mal k dispozícii malú izbu s pracovným stolom. Ich strava pozostávala napríklad z práškového syru alebo konzervovaného tuniaka. Členovia experimentu po jej ukončení vyjadrili presvedčenie, že skutočná misia na Mars by mohla byť úspešná. „Verím, že je realistické ju uskutočniť už v blízkej budúcnosti. Myslím si, že všetky technologické a psychologické prekážky dokážeme prekonať,“ vyhlásil Verseux.

Informácie pochádzajú z webstránky www.bbc.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom