SINGAPUR:Brit v knihe kritizoval trest smrti, dostal väzenie

Sudcovské kladivko

SINGAPUR 16. novembra (WEBNOVINY) – Singapurský súd v utorok udelil 76-ročnému britskému novinárovi 6-mesačný trest odňatia slobody za to, že „urazil“ tamojší súdny systém publikovaním knihy, ktorá spochybňuje trest smrti zavedený v tejto ázijskej krajine. Alanovi Shandrakeovi okrem toho nariadili zaplatiť 20 tisíc singapurských dolárov (11 tisíc eur). Jeho kniha bola založená na príbehu jedného miestneho kata, ktorý podľa vlastných slov uskutočnil už tisíc popráv obesením. Sudca ešte predtým odmietol Britove ospravedlnenie s tým, že ide len o „taktický trik“ ako sa vyhnúť rozsudku.

Shandrake pracuje ako novinár na voľnej nohe v susednej Malajzii pre rôzne britské médiá. Podľa vlastných slov na zaplatenie pokuty nemá peniaze a pravdepodobne si tak bude musieť odsedieť ešte ďalšie dva týždne. Polícia v Singapure ho zatkla ešte v júli po tom, ako navštívil mesto, kde chcel prezentovať svoju knihu s titulok Bol raz jeden milý kat: Oklieštená singapurská justícia.

V Singapure platí trest smrti, popravy sú však vykonávané výlučne „tradičným“ spôsobom – obesením. Krajina je preto často terčom kritiky ľudskoprávnych organizácií.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom