Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tajné
Foto: Shutterstock
19. marca 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

SIS chce zlomiť mlčanlivosť tajných, budú donášať na kolegov

BRATISLAVA 19. marca (WEBNOVINY) – Slovenské spravodajské služby navrhujú prelomenie mlčanlivosti svojich príslušníkov, čím reagujú aj na podnety k novému návrhu zákona o tajných službách.

Whistleblowing sa má stať súčasťou zákonov o spravodajských službách

„Naša spravodajská služba v rámci medzirezortného pripomienkového konania predložila legislatívne riešenie – príslušníci spravodajských služieb budú mať historicky prvýkrát v zákone zakotvenú možnosť nahlásiť riaditeľovi spravodajskej služby podozrenie, že ich kolega porušil zákon. Ten bude povinný riešiť takéto podania v rámci tzv. vnútornej inšpekcie,“ uviedol hovorca SIS Branislav Zvara.

Novinkou by podľa SIS bolo, že pokiaľ príslušník, ktorý nahlásil podozrenie z porušenia zákona svojich kolegov, nebude s rozhodnutím riaditeľa služby stotožnený, môže túto skutočnosť oznámiť špeciálnemu prokurátorovi. Ten ju prešetrí a riaditeľ spravodajskej služby je špeciálnej prokuratúre povinný poskytnúť zákonom stanovenú súčinnosť. „Prvýkrát za posledných 20 rokov sa tak stane tzv. whistleblowing súčasťou zákonov o spravodajských službách,“ dodal Zvara.

Návrh počíta so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby

Návrh zákona o Úrade civilného spravodajstva a Vojenskom spravodajstve predložilo ministerstvo vnútra do medzirezortného pripomienkového konania. Nová legislatíva má nahradiť dva zákony – o SIS a o Vojenskom spravodajstve.

Návrh počíta napríklad so zmenou názvu Slovenskej informačnej služby, po novom by malo ísť o Úrad civilného spravodajstva. Ďalšou zo zmien je zavedenie programu štátneho spravodajstva. Na rozdiel od súčasných pravidiel, keď vláda schvaľuje štatút jednotlivých spravodajských služieb, by po novom mal kabinet schvaľovať Program štátneho spravodajstva, a to na štyri roky s možnosťou aktualizácie.

Odporúčané články

Nový zákon o tajných službách Fica neposilňuje, tvrdí SIS SIS sa ohradila voči výrokom Fedora k spravodajskému zákonu

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...