SIS zaregistrovala záujmy Číny a Rusov. Zaujímali sa o energetiku či telekomunikácie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vladimír Pčolinský
Bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimír Pčolinský. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Slovenská informačná služba sa zameriavala najmä na ruské a čínske spravodajské služby, ktoré pôsobili na Slovensku. Tajná služba o tom píše v správe za minulý rok, ktorú dnes prerokoval parlament.

Ak sa SIS venuje práve Rusku a Číne, tak je to na základe stanovej stratégie, myslí si bývalý šéf analytického oddelenia SIS a niekdajší riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš.

„Spravodajská činnosť by mala vychádzať z nejakého strategického dokumentu, ktorý charakterizuje ohrozenie a na základe koordinácie s partnerskými organizáciami v NATO,“ povedal portálu SITA.sk Mojžiš.

Podľa výročnej správy SIS príslušníci ruských spravodajských služieb, pôsobiaci na území SR prevažne pod diplomatickým krytím, sa snažili o infiltráciu do ústredných orgánov štátnej správy a bezpečnostných zložiek a o získavanie spolupracovníkov v energetickej a vojenskej oblasti.

„Pravidelne sa zúčastňovali na odborných podujatiach zameraných na energetickú a vojenskú problematiku, kde sa snažili kontaktovať záujmové osoby s prístupom k citlivým utajovaným informáciám z prostredia a NATO a aj osoby blízke ústavným činiteľom,“ napísala SIS.

Rusov zaujímajú zdieľané informácie s NATO

Mojžiš hovorí, že ruský záujem vychádza z logiky veci, pretože Slovensko je tranzitnou krajinou pre ruský plyn a ropu smerom na Západ. Pripomenul tiež, že na Slovensku sú jadrové elektrárne ruského pôvodu. „Je tu teda snaha Ruska udržať si Slovensko ako partnera,“ upozornil Mojžiš.

Mojzix.jpg
Bývalý šéf analytiky SIS a niekdajší riaditeľ Národného bezpečnostného úradu Ján Mojžiš www.facebook.com

Vo vojenstve ruský záujem podľa Mojžiša súvisí s prezbrojovaním na zbrane krajín NATO. „Keďže sme členskou krajinou NATO, tak naše spoločne zdieľané informácie môžu byť pre Ruskú federáciu tiež zaujímavé,“ zhodnotil.

Slovensko začiatkom augusta vyhostilo troch ruských diplomatov. Podľa rezortu diplomacie mali pôsobiť v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Čoho konkrétne sa dopustili, nie je zrejmé. Na konci augusta ruská strana odpovedala rovnako a vyhostila troch slovenských diplomatov.

Čínske zložky mali záujem o vzťahy s pracovníkmi viacerých rezortov

Pokiaľ ide o záujmy Číny, Slovensko je podľa Mojžiša súčasťou priestoru, ktorý je zaujímavý hlavne z obchodného hľadiska. Ako ďalej poznamenal, tento priestor môže byť strategicky zaujímavý z dôvodu pokrytia informačnými technológiami a tým, že je možné sa spätne dostať k rôznym údajom.

„Pôsobenie čínskych spravodajských zložiek bolo zaznamenané predovšetkým v súvislosti s predstaviteľmi významnej čínskej telekomunikačnej spoločnosti, ktorých záujem sa v SR orientuje na viacero tematických oblastí. Vytváranie a následné rozvíjanie vzťahov zo strany predmetnej telekomunikačnej spoločnosti sa v hodnotenom období týkalo pracovníkov niekoľkých ministerstiev,“ uviedla v správe SIS.

Hoci tajná služba konkrétnu firmu nemenovala, médiá už dlhé mesiace informujú, že USA naliehajú na partnerov v Európe vylúčiť spoločnosť Huawei ako dodávateľa technológií pre 5G siete. Dôvodom je podozrievanie firmy zo špionáže pre čínsku vládu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mojžiš
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySIS Slovenská informačná služba