Aktualizované: Sitár sa vzdal kandidatúry na post primátora Nitry v prospech Oremusa

Peter Oremus
Peter Oremus.
  • aktualizované 31. októbra 14:20

NITRA 31. októbra (WebNoviny.sk) – Nezávislý kandidát na post primátora Nitry Róbert Sitár sa vzdal kandidatúry v prospech nezávislého kandidáta Petra Oremusa.

Svoje rozhodnutie v stredu oznámil na tlačovej konferencii. Ako povedal, je najvyšší čas, aby nevyhrávali egá nad tým, čo je vo verejnom záujme. Podľa svojich slov prijal osobnú zodpovednosť a chcel urobiť všetko preto, aby v Nitre nastala zmena.

S Oremusom ho spája ideológia aj viaceré body volebného programu. „Nechceme, aby tu vládli politické strany, finančné skupiny alebo mimovládne organizácie,“ povedal Sitár a dodal, že Oremus môže počítať s jeho podporou aj po voľbách. Róbert Sitár je 29-ročný zakladateľ spravodajského portálu bez politickej minulosti.

Oremus sa vzdať neplánuje

Peter Oremus jeho vzdanie sa kandidatúry prijal. „Tento krok chápem ako významnú podporu a ponuku na spoluprácu pri presadzovaní cieľov našich volebných programov, ktoré sú naozaj veľmi blízke. Oceňujem to ako prejav vysokej politickej zrelosti a zodpovednosti za budúcnosť mesta Nitry a jej občanov,“ skonštatoval 42-ročný riaditeľ spoločnosti Oremus.

Oremus sa svojej kandidatúry vzdať neplánuje, pretože podľa svojich slov nenašiel žiadneho skutočne nezávislého kandidáta s vyššími preferenciami ako má on, s ktorého programom by sa vedel stotožniť. Ako povedal, pred časom sa uskutočnilo stretnutie všetkých kandidátov s výnimkou súčasného primátora Jozefa Dvonča, na ktorom diskutovali aj o možnostiach spolupráce a o tom, kto by sa vedel vzdať kandidatúry. Podľa jeho slov boli štyria, ktorí si takúto možnosť vedeli predstaviť – Oremus, Sitár a zvyšných prezradiť nechcel.

Sitárova výzva Hattasovi

Róbert Sitár povedal, že viedol aj rozhovor o tom, či by sa vedel vzdať kandidatúry v prospech iného nezávislého kandidáta – Mareka Hattasa, no dospel k presvedčeniu, že Hattas je riadený svojím tímom. „Marek je dobrý človek, ktorý padol do nejakej hry, ktorú viac-menej nemá pod kontrolou a je veľmi ľahko ovplyvniteľný,“ povedal Sitár.

Zároveň vyzval Hattasa, aby sa vzdal kandidatúry. Ak tak neurobí, bude podľa neho zodpovedný za to, že do Nitry neprišla zmena. Hattas obvinenia dôrazne odmietol a prízvukoval, že nie je a nikdy nebol členom žiadnej politickej strany.

Svoj tím odborníkov a kandidátov na poslancov má zverejnený na svojom webe. „V priebehu tohto roka som odmietol hneď niekoľko ponúk menších politických strán, kandidujem teda ako úplne nezávislý kandidát. Pre moje pôsobenie v lokálnej politike nepotrebujem žiadnu politickú stranu a ani žiadnu nebudem zakladať,“ povedal Hattas pre agentúru SITA.

Na výzvu odstúpiť reagoval, že podľa prieskumov má vysoké preferencie a neplánuje sa vzdávať tesne pred cieľom. „Ľudia, ktorí ma poznajú dobre, vedia, že sa už roky angažujem v kultúre, ekológii či cyklistike. Na budúcnosti Nitry mi naozaj záleží, nebudem sa teda vzdávať tesne pred cieľom. Zvlášť, keď podľa posledných prieskumov agentúry AKO vediem nad terajším primátorom o 2,5 percenta,“ skonštatoval Hattas.

Desať kandidátov na primátora Nitry

V súčasnosti sa o post primátora Nitry uchádza desať kandidátov. Ako nezávislí kandidujú Marek Hattas, Michal Ivan, Renáta Kolenčíková, Ľubomír Martinka, Peter Oremus a Štefan Štefek.

Kandidátom koalície Smer-SD, SNS je súčasný primátor Jozef Dvonč, nominantom pravicovej koalície OĽANO, SaS, ŠANCA, SME RODINA – Boris Kollár, KDH je Ján Greššo.

Za Ľudovú stranu Pevnosť Slovensko kandiduje Ján Kecskés a o hlasy voličov sa bude uchádzať aj nominant Strany tolerancie a spolunažívania Ladislav Németh.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Boris KollárJán GreššoJán KecskésJozef DvončMarek HattasPeter OremusRenáta KolenčíkováŠtefan Štefek