Situácia na rieke Kysuca je kritická, ľudí straší oteplenie

Kysuca
Naplavené kusy ľadu na Kysuci v okrese Čadca, ktoré prinieslo prudké oteplenie a dážď v predošlých dňoch. Foto: SITA/Lukáš Macek

ŽILINA 27. februára (WEBNOVINY) – Dvojkilometrový pás ľadochodov stojacich na rieke Kysuca pri obci Dunajov neustále monitorujú hasiči i pracovníci povodia Váhu.

„Situácia je zatiaľ dosť kritická na celom toku Kysuce od Čadce až po Kysucké Nové Mesto. Tretí stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený na celom toku Kysuce od Čadce až po Žilinu. Vzhľadom k tomu, že celé dno koryta je premrznuté, musíme vyčkať ako sa vyvinie situácia s počasím,“ povedal pre agentúru SITA prednosta žilinského obvodného úradu Ján Sága.

Krízový štáb sa obáva oteplenia

Tok rieky je momentálne stabilizovaný, hladina vody od soboty poklesla o 40 centimetrov. Vyliatie Kysuce najbližšie dva dni nehrozí, krízový štáb sa však obáva štvrtkového dopoludnia, keď sa má výraznejšie otepliť.

„Žiadne vybreženie alebo záplavy dnes ani zajtra nehrozia, skôr sa obávam, že situácia bude trošička zhoršená hlavne vo štvrtok ráno a na obed, keď príde to väčšie oteplenie. Do koryta Kysuce sa budú vlievať aj prítoky potokov a hladina vody sa určite zdvihne. Ale môže to zas pomôcť, čo sa týka tých ľadových krýh,“ vysvetlil Sága.

S evakuáciou obcí krízový štáb zatiaľ nepočíta, ale pripúšťa, že k nej môže dôjsť. „Nevieme, čo to urobí, keď sa veľmi oteplí a ak by sa nám nepodarilo tie ľadochody pohnúť, potom by sme zvážili ďalšie alternatívy, aby sme uchránili obyvateľov od ohrozenia,“ povedal Sága.

Nepomohli ani ťažké mechanizmy

Ľadmi hromadiacimi sa na rieke Kysuca pri obci Dunajov nedokázali pohnúť ani ťažké mechanizmy a momentálne by nepomohol ani odstrel trhavinou, pretože Kysuca je premrznutá až ku dnu. Situáciu prišli v nedeľu do Dunajova posúdiť aj pyrotechnici hasičskej záchrannej brigády z Humenného.

„Pyrotechnici nám neodporúčajú odstreľovať tieto ľadochody, lebo Kysuca je premrznutá až na dno a preto má veľmi nízky prietok. Ak by sme to odstrelili, možno by sa to ďalej ani neposunulo a ak by sa to aj posunulo, tak sa to zastaví na ochodnickom moste a spôsobilo by to problémy v Ochodnici aj v Povine,“ vysvetlil Sága, podľa ktorého sa momentálne nedá nič viac spraviť. „Uvidíme, ako sa situácia vyvinie. Tu už musí pomôcť aj príroda, lebo toto už je určitým spôsobom nad ľudské sily,“ dodal Sága.

Ľad komplikuje situáciu na vodných tokoch

Ľad v Kraľovanoch
Foto: SITA/Milo Fabian Foto: SITA/Milo Fabian

Situáciu na vodných tokoch na viacerých miestach Slovenska komplikujú ľadové zápchy, ktoré sa začali vytvárať v dôsledku oteplenia počas minulého víkendu. Pre agentúru SITA to uviedol manažér pre mediálnu komunikáciu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Pavel Machava. Počas uplynulého víkendu sa oteplilo, stúpla hladina vodných tokov, začali sa nahromaďovať ľady a tie sa následne začali hýbať. „Na miestach, kde to je potrebné a technicky možné, pracovníci SVP situáciu pravidelne monitorujú a uvoľňujú vodné toky,“ informoval ďalej Machava.

Ako uviedol, zvýšené stupne povodňovej aktivity boli vyhlásené na tokoch na severnom Slovensku. Komplikovaná situácia je okrem toku Kysuca v Čadci – Horelici, na rozhraní Dunajova a Kysuckého Lieskovca a v obci Povina. „Na všetkých miestach ľadové zápchy zdúvajú hladinu rieky,“ dodal manažér. Pracovníci SVP však v súčasnosti podľa neho nemajú k dispozícii technické prostriedky, ktoré by mohli porušiť ľadovú masu. Ako krajné riešenie prichádza do úvahy riadený odstrel, ktorý by bol však neúčinný, pretože v rieke je málo vody a masa ľadu by nemala ako odplávať. „Slovenský vodohospodársky podnik počas víkendu zasahoval aj v obci Oravská Lesná, kde pomocou ťažkej techniky ľadové kryhy odstraňoval a tým uvoľnil tok, pričom práce pokračujú aj v pondelok,“ uviedol Machava.

Oravská Lesná - odmäk
Foto: Facebook

Na riekach Hron a Ipeľ vodné hladiny tiež stúpajú, na riekach Slaná a Rimava je situácia v súčasnosti ustálená. Hladiny riek však podľa Machavu ovplyvňujú ustupujúce ľadové kryhy. „Celkové zamrznutie je v povodí Rimavy, pričom na jej toku, ako aj na Hrone a Ipli tečie voda po ľade,“ dodal. Vplyvom pretrvávajúceho oteplenia sa podľa neho začal 25. februára výrazne topiť sneh a ľad, v dôsledku čoho bol v obci Petrová v okrese Bardejov zatarasený tok Kamanec, čo spôsobilo vzdutie hladiny. „Poobede obec Petrová vyhlásila tretí stupeň povodňovej aktivity,“ uzavrel Machava.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom