Situácia v Belgicku je vážna, ľudia nemajú podliehať panike

V Bruseli vyhlásili najvyšší stupeň teroristickej výstrahy
V belgickej metropole hliadkujú plne ozbrojení vojaci a polícia. Foto: SITA/AP

BRUSEL 21. novembra (WebNoviny.sk) – Rozhodnutie vyhlásiť najvyšší stupeň teroristického ohrozenia v Bruseli bolo prijaté „na základe pomerne presných informácií vzťahujúcich sa na riziko útoku podobného tomu, ktorý sa stal v Paríži“, oznámil dnes na tlačovej konferencii belgický premiér Charles Michel.

Podľa predsedu vlády bola skutočná obava, že „niekoľko jednotlivcov so zbraňami a výbušninami by mohlo podniknúť útok.. pravdepodobne dokonca na niekoľkých miestach“. „Žiadame verejnosť, aby nepodliehala panike a zachovala pokoj. Prijali sme nevyhnutné opatrenia,“ dodal Michel, ktorého citovala agentúra AP.

Belgický minister vnútra Jan Jambon uviedol dnes, že situácia v krajine je síce „vážna“, je však pod kontrolou po tom, ako príslušné úrady zvýšili úroveň teroristického ohrozenia v Bruseli na najvyššiu.

„Situácia je vážna. Inak by sme nepristúpili na stupeň štyri, situácia je však pod kontrolou,“ povedal Jambon po príchode na stretnutie špeciálneho bezpečnostného kabinetu.

Belgické krízové centrum v noci nadnes oznámilo zvýšenie úrovne teroristického ohrozenia v Bruseli na najvyšší, štvrtý stupeň, ktorý znamená „vážne a bezprostredné ohrozenie“. Obyvateľom hlavného mesta, ktoré je sídlom federálnej vlády, ako aj ústredných orgánov EÚ a NATO, radia vyhýbať sa väčším zhromaždeniam.

Na zvyšnom území Belgicka zostáva v platnosti tretí stupeň výstrahy pred terorizmom, ktorý znamená „možné a pravdepodobné“ ohrozenie.

Úrady po vyhlásení najvyššieho stupňa teroristického ohrozenia v Bruseli zastavili premávku v celej sieti tamojšieho metra. Národné krízové centrum dnes ráno tiež oznámilo, že uvedené opatrenie by malo platiť počas celého víkendu. V belgickej metropole aktuálne hliadkujú plne ozbrojení vojaci a polícia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charles Michel