Skalica prehrala s Martinom, Poprad zdolal Slovan

Radoslav tybor
Zľava: Radoslav Tybor z Trenčína, Radomír Heizer z Banskej Bystrice a Tomáš Hiadlovský z Trenčína počas hokejového zápasu 37. kola Tipsport extraligy HC´05 Banská Bystrica - HK Dukla Trenčín. Banská Bystrica, 8. január 2012. Foto: SITA/Branislav Račko

BRATISLAVA 8. januára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 37. kola najvyššej slovenskej hokejovej súťaže Tipsport extraligy 2011/2012:

Výsledky:

MsHK DOXXbet Žilina – HKm Zvolen 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)

MHC Mountfield Martin – HK 36 Skalica 4:2 (1:1, 2:1, 1:0)

HC Košice – HK Nitra 7:1 (3:0, 2:0, 2:1)

HK AutoFinance Poprad – HC Slovan Bratislava 4:2 (3:0, 1:0, 0:2)

HC’05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Obidve mužstvá nastupovali do zápasu s vedomím jeho dôležitosti. V prvej desaťminútovke sa však hralo len medzi útočnými pásmami bez výraznejších šancí. V 11. min domáci Michajlov ideálne uvoľnil Drevenáka, ten bol faulovaný a domáci mali početnú prevahu. Zužitkoval ju už po siedmich sekundách Richard Huna, keď vyrazený puk po strele Devečku zasunul na Škrečkov chrbát. O minútu neskôr mal dobrú príležitosť Smotrila, ale zvolenský gólman bol pozorný. V 16. min prvá útočná formácia domácich rozkrútila pred Škrečkom kolotoč, ale stav sa nezmenil rovnako ako v 20. min pri príležitosti Richarda Hunu.

Hokej_ilustračné

Aj vstup do druhej tretiny mali lepší domáci, ale Ďurkech v 24. min nevyužil svoju šancu.

V polovici zápasu mal možnosť na zvýšenie náskoku Richard Huna, keď korčuľoval sám na Škrečka, ale nedal. Zaujímavá bola 32. minúta.

Po strele Houdeka Stupka tečoval puk do zvolenskej bránky, ale hlavný rozhodca Lokšík gól neuznal pre hru vysokou hokejkou.

V tej istej minúte mohli Zvolenčania vyrovnať, strelu kapitána Brabenca však Laco kryl. V 34. min Leskovjanský fauloval Sýkoru, za čo dostal 5 + 20 minút. Žilinčania však početnú prevahu nezužitkovali. Keď sa zdalo, že skóre sa v tejto časti už nebude meniť, Šiška z ľavej strany z medzikružia prestrelil domáceho gólmana – 1:1.

Záverečná tretina mala trochu opatrnejší úvod. V 43. min bol vylúčený Zvolenčan Hraško, prvá útočná formácia zatlačila hostí a Róbert Huna z pravej strany pomedzi betóny prekonal Škrečka. Početnú prevahu však využili aj hokejisti Zvolena, keď pri vylúčení Ďurkecha strelu Hraška v 52. min tečoval za chrbát Laca útočník Baláž. Následné minúty boli z oboch strán ostražité, ani jedno mužstvo nechcelo inkasovať. Keď už sa zdalo, že sa bude predlžovať, Róbert Huna tri sekundy pred koncom prekonal zvolenského gólmana. Žilina si v tejto sezóne pripísala tretie víťazstvo nad týmto súperom.

Reakcie:

Milan Jančuška (tréner Žiliny): „V prvej a tretej tretine to bolo z našej strany dobré. Paradoxne v druhej časti, keď sme mali 5-minútovú presilovku, sme neskórovali. Naopak, inkasovali sme vyrovnávajúci gól. Bol to vyrovnaný zápas. Žilina i Zvolen striedali vynikajúce momenty so slabšími. V závere rozhodlo šťastie. Chcem hráčom poďakovať, že bojovali, vydreli víťazstvo.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): „Bolo to obojstranne vyrovnané stretnutie. My sme do zápasu nastupovali v improvizovanej zostave, keď nám chýbalo sedem hráčov zo základného kádra a v priebehu zápasu nám ubudli ďalší dvaja. Nezvíťazil lepší, ale šťastnejší tím.“

Góly: 12. Richard Huna (D. Devečka, Kudělka), 44. Róbert Huna (D. Devečka, P. Sivák), 60. Róbert Huna (V. Nemec) – 40. Šiška (Síkela), 52. V. Baláž (Hraško)

Vylúčení: 4:6, navyše Leskovjanský (Zvolen) 5+20 za vrazenie na mantinel, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lokšík – M. Junek, Brath, 1551 divákov

Žilina: M. Laco – D. Devečka, Kudělka, T. Bokroš, Dlouhý, Ďurkech, Houdek, T. Staňo – P. Sivák, Róbert Huna, Richard Huna – Drábek, V. Nemec, Stupka – M. Drevenák, Michajlov, Smotrila – T. Sýkora, Linet, J. Kubiš

Zvolen: Škrečko – Vantroba, Hraško, Marek Ďaloga, J. Mucha, Korhonen, Šiška, Ťavoda – Marek Slovák, Brabenec, V. Baláž – Leskovjanský, M. Trochta, Škvaridlo – Otčenáš, M. Jurík, Síkela – Zuzin, Fekiač, Méry

Sebavedomí Skaličania začali ofenzívne a hra sa spočiatku odvíjala najmä pred bránkou domáceho Martina. V 8. min zaváhal sám pred Šimkom Školiak, ale práve on sa o tri minúty neskôr šikovným tečom Vyrúbalíkovej strely v presilovke zapísal ako prvý do listiny strelcov. Na konci 12. min rozhodca Lauff pre rozbité plexisklo prerušil hru a poslal mužstvá do kabín. Po návrate mal vyrovnanie na hokejke Ižvolt, ale sám pred Lakosilom nedal. O minútu však už bolo predsa 1:1, keď Zeliska prekonal Lakosila. Martinčania potom ožili, počínali si odvážnejšie a hru vyrovnali. V 17. min mali smolu, lebo puk z Kriškovej hokejky zastavila žŕdka.

Skalica

Na začiatku druhej tretiny sa vyznamenal Šimko pri Pálffyho strele v presilovke.

V 27. min sa však už Pálffy gólovo presadil a získal pre Skalicu opäť jednogólový náskok.

V polovici zápasu zahrali domáci dobre presilovku, ale Škoda i Važan zahodili svoje možnosti na vyrovnanie.

V 31. min hrali „kosačky“ 35 sekúnd v početnej výhode piatich proti trom, ale až pri prevahe len o jedného hráča Važan vyrovnal – 2:2. V 37. min našiel ideálne Macejka Važana a ten pohotovo do prázdnej bránky poslal Martin premiérovo do vedenia – 3:2.

V úvode tretej tretiny neuspela v prečíslení dvojica Važan – Galamboš. Martinčania korčuľovali lepšie ako súper a ich hlad po víťazstve korunoval v 43. min Macejka – 4:2. Skaličania nenachádzali protizbraň na nadšenie domácich. Naopak, v 51. min mohli opäť inkasovať, ale Ižvolt nezdvihol puk ponad Lakosilov betón. Domáci v závere odolali náporu hostí a zaslúžene zvíťazili.

Reakcie:

Ladislav Spišiak (tréner Martina): „Zápas sme začali zle, hrali sme bez pohybu a nasadenia. Skalica nás tlačila a nebyť toho rozbitého plexiskla, asi by sme v prvej tretine dostali viac gólov. V prestávke sme hráčom prízvukovali, že hrajú pre divákov i seba. Zredukovali sme zostavu, viac sme začali korčuľovať. Pomohli nám aj naši priaznivci. Ďakujem hráčom za výkon v tomto zápase.“

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): „Chceli sme prerušiť našu zlú sériu. Do zápasu sme síce vstúpili dobre, ale potom sme začali robiť chyby v defenzíve i ofenzíve. Celkovo sme podali nevýrazný výkon, ktorý na súpera nestačil, a preto Martin zaslúžene vyhral.“

Góly: 15. Zeliska (Šišovský), 32. Michal Važan (Matejka, Macejka), 37. Michal Važan (Macejka), 43. Macejka (Michal Važan, Brcko) – 11. R. Školiak (Vyrúbalík, Pálffy), 27. Pálffy (Šmach)

Vylúčení. 4:4, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff – Bogdaň, V. Snášel, 1700 divákov

Martin: M. Šimko – Matejka, Drgoň, Vartovník, M. Výborný, Tupý, Brcko – Themár, Galamboš, Michal Važan – Kriška, V. Škoda, Miroslav Ižvolt – Macejka, Zeliska, Šišovský – Sobota, J. Cíger, Škumát

Skalica: Lakosil – Vyrúbalík, Šmach, Kloz, I. Jankovič, Gula, T. Magušin – Pálffy, R. Školiak, J. Hruška – T. Višňovský, Lušňák, Obdržálek – M. Šátek, Holovič, Kutálek – J. Jurík, Klejna, R. Konečný

Hylak

Košičania pokračujú vo víťaznom ťažení, tentoraz sa im do cesty postavil odovzdaný súper z Nitry.

Už v 4. min Spilar prvýkrát vážnejšie ohrozil brankára hostí. Úvodný gól dosiahol v 6. min Homer po prihrávke Zálešáka, ktorý po trinástich sekundách využil presilovú hru svojho tímu.

V tej istej minúte sa strelecky blysol aj Baláž, ktorý o osem minút neskôr dokonca zaznamenal svoj druhý gól a poslal Košice už do trojgólového vedenia. V drese hostí na seba výraznejšie upozornili iba Hrnka s Fojtíkom, ktorí vyskúšali pozornosť brankára Hyláka.

V druhej tretine nebolo tempo hry vysoké, napriek tomu v 31. min sa o štvrtý gól Košíc pričinil Tabaček. V 37. min ukázal svoje strelecké prednosti Dravecký, ktorý nekompromisne zvýšil už na 5:0.

V tretej tretine hrala Nitra v 47. min viac ako minútu a pol presilovú hru o dvoch hráčov a práve v nej Fojtík v 48. min zaznamenal napokon jediný gól svojho tímu. O dve minúty neskôr ušiel hosťujúcim hráčom v oslabení košický kanonier Dravecký, ktorý dal svoj druhý gól v tomto súboji – 6:1. O gólovú bodku stretnutia sa postaral v 56. min Miklík.

Reakcie:

Miroslav Ihnačák (tréner Košíc): „K zápasu sme pristúpili s plnou vážnosťou a nebrali sme do úvahy bodový rozdiel, ktorý je medzi nami a hosťujúcim tímom. Nitra je húževnatý súper, s ktorým sa nám nehráva dobre. Som rád, že sme podali koncentrovaný výkon. Moji zverenci sa snažili, za čo sa im chcem poďakovať.“

Karol Kolečáni (tréner Nitry): „Košice ukázali svoju silu, po všetkých stránkach zahrali lepšie ako my. Vedeli sme, že nesmieme pustiť domácich do náskoku. Žiaľ, domáci si ho vytvorili a potom nás už prevýšili. Niektorí moji zverenci jednoducho nestíhali.“

Gól: 6. Homer (Zálešák, J. Tabaček), 6. Marcel Baláž (T. Petruška, Matúš Chovan), 14. Marcel Baláž (Matúš Chovan), 31. J. Tabaček (Dravecký), 37. Dravecký (P. Bartoš), 49. Dravecký, 56. Michel Miklík (S. Gron) – 48. Fojtík (Kropáč, M. Hruška)

Vylúčení: 6:8 na 2 min, navyše: Ďurák 10 min za napadnutie a M. Hruška (obaja Nitra) 10 min za údery, presilovky: 2:1, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Višňovský – Gajan, M. Grečko, 4498 divákov

Košice: Hylák – J. Tabaček, Homer, Kolba, Šeda, M. Novák, Slimák, Martin Chovan, Mlynarovič (od 40. min) – Dravecký, Zálešák, P. Bartoš – Michel Miklík, S. Gron, Spilar – Gmitter, Marcel Baláž, T. Petruška – Marcel Haščák, D. Pašek, Mlynarovič

Nitra: I. Fedor – Rais, Ďurák, Gurčík, M. Hruška, Hrudík, Árvay, K. Grman – Kropáč, M. Štefanka, G. Saliji – Hrnka, Valčák, Mašlonka – Martin Segľa, Káčer, Fojtík – Klíma, Piačka, Šumichrast

Poprad v šlágri kola na vlastnom ľade nenechal nič na náhodu. Defenzíva Slovana stála na vratkých nohách, hneď v úvodnej minúte v prečíslení dvoch na jedného Koskinen predĺžil na Kuľhu a domáci kanonier chladnokrvne premenil – 1:0. Po štyroch minútach už bolo 2:0, keď „belasí“ zabudli na Svitanu, ktorého osamoteného pred bránkou našiel Vaic.
Richard rapac
Stanislav balan

Potom sa k slovu konečne dostali i hostia a Melicherčík musel likvidovať Bakošovu príležitosť. Podtatranci boli jednoznačne lepší a pálili z každej pozície.

V 12. min Konrád vyrazil Balánovu strelu pred seba a Vaic doklepol na 3:0 pre domácich. Tréner Bratislavčanov Štefan Mikeš si vyžiadal oddychový čas a mohol byť rád, že jeho zverenci do prestávky už

Slovan mohol v úvode druhej časti znížiť, Skokanovu strelu s námahou vyrazil Melicherčík. V 26. min bolo už 4:0, keď Vaic nabil Svitanovi a popradský krídelník „z prvej“ pridal svoj druhý gól v tomto zápase.

Po nasledujúcom striedaní prišli hostitelia o Fína Koskinena, ktorého nešetrne fauloval Skokan. V oslabení za tento zákrok mohol zaznamenať čestný úspech Slovana Preisinger, ale Melicherčík zachránil.

V 45. min fauloval Kovačevič Lipianskeho a rozhodcovia nariadili trestné strieľanie, ktoré hosťujúci kapitán rutinérsky premenil – 1:4 z pohľadu Bratislavčanov.

Odpovedať mohol Kroták, ktorý však v úniku nenašiel recept na Konráda. Potom znova zahrmelo na druhej strane, Hudáček strelil druhý gól Slovana a hostia boli relatívne naplno nazad v tomto zápase. Snažili sa vytvoriť si prevahu, Poprad však dobre pokrýval stredné pásmo a nepovolil slovanistom ešte viac zdramatizovať záverečnú fázu.

Reakcie:

Ladislav Svozil (tréner Popradu): „Do zranenia Koskinena sme boli jasne lepším tímom. Vyhrávali sme osobné súboje, narábali sme lepšie s pukom, strieľali sme. Slovan sme našou aktívnou hrou naozaj zaskočili. Potom sa nám však rozpadol prvý útok a proti fyzicky zdatnejšiemu súperovi sme sa už len bránili.“

Štefan Mikeš (tréner Slovana): „Nehrali sme na úzkom klzisku konfrontačný hokej, čo Poprad využil a rozhodol dvoma gólmi už po piatich minútach. Začali sme hrať agresívnejšie a chceli sme so zápasom niečo urobiť, ale bolo už neskoro.“

Góly: 1. Kuľha (Koskinen), 4. P. Svitana (Vaic, D. Brejčák), 12. Vaic (Balán), 26. P. Svitana (Vaic, Balán) – 45. Lipiansky (trestné strieľanie), 46. L. Hudáček (M. Bartánus, Švarný)

Vylúčení: 7:9, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bruggemann, D. Konc – Rovenský, Korba, 2418 divákov

Poprad: Melicherčík – Pentikäinen, R. Suchý, D. Brejčák, Kovačevič, Fabian, Jáchym, A. Novotný, D. Kramár – Vandas, Koskinen, Kuľha – P. Svitana, Balán, Vaic – Škovira, A. Kroták, R. Rapáč – Homa, Miroslav Hlinka, S. Takáč

Slovan: Konrád – Švarný, Dobroň, Jerofejevs, Jass, I. Ďatelinka, Štajnoch, P. Frühauf, L. Kozák – M. Bartánus, Lipiansky, M. Bakoš – D. Skokan, Kukumberg, Bulík – M. Macho, Buc, L. Hudáček – M. Sloboda, Preisinger, A. Kudrna

Banská Bystrica bola od úvodných minút aktívnejšia a vytvorila si aj šance. V 2. min z ideálnej pozície mieril Marcinek vedľa a v 5. min preveril Hiadlovského v krátkej presilovke z ľavého kruhu úplne voľný Jokila. Gólové príležitosti mali aj Češík, Brňák a Kútny, ale napokon udreli hostia.
Marcus Kristoffesson

V 9. min si vytvorila menší tlak v útočnom pásme prvá trenčianska formácia, Fabuš z pravej strany poslal puk k vzdialenejšej žŕdke, kde bol voľný a najmä pohotový Pardavý – 0:1.

Trenčania ožili a v 10. min Tybor mieril do odkrytej domácej bránky, ale do strely sa mu vrhol Bambúch. Domácich naštartovali dve presilovky a v nich si vytvorili prevahu i príležitosti, ale recept na Hiadlovského nenašli predovšetkým Jokila a Kokavec, obaja mohli vyrovnať zblízka.

Druhá tretina patrila trenčianskym hokejistom. Už v jej úvode mohli skórovať Sojčík či Tybor, ale predovšetkým Tvrdoň, ktorý neposlal puk do odkrytej časti bránky. Hosťom nevyšlo ani prečíslenie, Filo neprihral Daňovi ale vystrelil, to však na Chorošuna neplatilo.

V 27. min po peknej prihrávke Pardavého predviedol hokejovú lahôdku Šťastný, jeho sťahovačka na dvoch hráčov súpera bola účinná a potom si vychutnal z asi dvoch metrov aj brankára – 0:2. Tretí gól mal o minútu neskôr na hokejke Mikula, obranou Banskej Bystrice prešiel ako nôž maslom, ale Chorošuna neprekonal a v 34. min sa to nepodarilo ani zoči – voči gólmanovi „baranov“ Fabušovi. O minútu mal znovu veľkú príležitosť Mikula, išiel sám na domácu bránku, puk však do nej neposlal. Až v závere druhej časti si vytvorili Banskobystričania menší tlak, ale Brňák, Heizer či Grman neprekonali Hiadlovského.

Tomas brnak

Trenčania v úvode tretej tretiny nevyužili 19-sekúndovú presilovú hru piatich proti trom. V tejto časti bola hra vyrovnaná, ale domáci nedokázali streliť vytúžený kontaktný gól.

Najbližšie k nemu mali Brňák, Marcinek a najmä Jokila, ktorý prešiel z obrany až do útoku, ale vysoký puk na Hiadlovského neplatil.

V 53. min Bambúch fauloval Šťastného a rozhodca Jonák nariadil trestné strieľanie, ktoré autor druhého trenčianskeho gólu nepremenil.

Banskobystričania sa 108 sekúnd pred koncom tretej tretiny odhodlali k power-play, ale už po deviatich sekundách hostia skórovali, keď sa puk od čiarového rozhodcu Výletu dostal ku Gašparovičovi, ktorý bez problémov zvládol sólo na opustenú bránku domácich.

Reakcie:

Vladimír Országh (asistent trénera Banskej Bystrice): „Môžeme byť spokojní akurát s prvými desiatimi minútami. Po inkasovanom góle sme ´odišli´. Druhá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Trenčín nás jednoznačne prevýšil. Málo sme korčuľovali, prehrávali osobné súboje. V tretej tretine sme sa pokúšali o zvrat, ale hrali sme v kŕči a Trenčín si víťazstvo v pohode udržal. Triumf hostí je zaslúžený.“

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „V dnešnom zápase sa nám stretlo všetko, čo sme potrebovali na víťazstvo. Hrali sme dôrazne, najmä v obrane dobre, podarilo sa nám streliť góly a mali sme aj trochu šťastia. Kolektívny výkon, ktorý sme podali, nám zabezpečil víťazstvo, sme veľmi spokojní.“

Góly: 9. Pardavý (P. Fabuš, A. Šťastný), 27. A. Šťastný (Pardavý, Štindl), 59. J. Gašparovič (E. Bednár)

Vylúčení: 5:7, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jonák – Šefčík, Výleta, 1702 divákov

Banská Bystrica: Chorošun – Cebák, Cunik, Kubka, M. Grman, Brňák, Bambúch, Beňa, P. Huba – T. Hričina, Jokila, Hvila – Kristoffersson, Heizer, M. Kokavec – Marcinek, Češík, Kútny – F. Nemček, J. Petro, Lunter

Trenčín: Hiadlovský – Hlubuček, E. Bednár, M. Habšuda, Gabriš, Vizváry, Štindl – P. Fabuš, A. Šťastný, Pardavý – O. Mikula, Sojčík, Lelkeš – Tybor, J. Gašparovič, R. Tvrdoň – M. Filo, M. Daňo, P. Kopecký

Viac k osobe Marcel HaščákMarek ĎalogaMichel MiklíkMilan JančuškaMiroslav HlinkaRichard HunaRóbert HunaŠtefan MikešVladimír Országh