Skalica rozprášila Žilinu, v Trenčíne rozhodovali nájazdy

54. kolo základnej časti Slovnaft extraligy
Brankár HK Nitra Ján Laco (vpravo) a hráč Dukly Trenčín Roman Tvrdoň počas zápasu 54.kola slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy medzi Duklou Trenčín a HK Nitra. Trenčín, 20. február 2011. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí záverečného 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy:

Výsledky:

Dukla Trenčín – HK Nitra 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1

MHC Mountfield Martin – HKm Zvolen 3:2 (0:1, 2:0, 1:1)

HK Poprad – HC Slovan Bratislava 3:2 (1:1, 0:0, 2:1)

HC’05 Banská Bystrica – HC Košice 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

HK 36 Skalica – MsHK DOXXbet Žilina 6:1 (0:0, 4:0, 2:1)

Dukla Trenčín – HK Nitra 1:2 po sam. nájazdoch (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0, 0:1)

Góly: 7. Martin Chovan (Jánoš) – 24. Podstavek (T. Chrenko, Fabian), rozhodujúci sam. nájazd premenil Fabian

Vylúčení: 2:7 na 2 min, navyše: T. Chrenko (Nitra) na 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky a oslabenia: 0:0, rozhodovali: Gašparík – Valach, Snášel, 2560 divákov

Trenčín: T. Hiadlovský – Sekeráš, E. Bednár, Hruška, Bolf, Martin Chovan, S. Tomko, Jarábek, Trefný – Pardavý, Blatný, Melichárek – Tybor, Gašparovič, R. Tvrdoň – Mikula, P. Kopecký, Jánoš – M. Filo, M. Daňo, Koložváry

Nitra: J. Laco – Fabian, König, Michal Novák, Duben, Gabriš, Ďurák – Uhnák, M. Štefanka, G. Saliji – Podstavek, T. Chrenko, Korhoň – S. Saliji, Marek Slovák, M. Chrenko

Obe mužstvá začali svižne a útočne, z viacerých šancí v úvodnej fáze sa však ujala len jediná – v 7. min Chovan od mantinelu perfektne trafil pod hornú žŕdku a domáci Trenčania sa ujali vedenia. Neskôr počiatočné tempo upadlo a pribudli nepresnosti. Do druhej 20-minútovky vstúpili lepšie hostia z Nitry, ktorí začali živšie korčuľovať a podkurovať brankárovi Hiadlovskému. Ten v 23. min bravúrne zlikvidoval obrovské šance Slovákovi i M. Chrenkovi a poradil si aj s ďalšími nepríjemnými situáciami, ale v 24. min už nestačil na útok dvojice T. Chrenko – Podstavek a bolo vyrovnané – 1:1. Trenčania sa znovu vrátili do hry až v závere prostrednej tretiny, ale skóre nezmenili napriek niekoľkým veľmi dobrým možnostiam.

Väčšinu tretieho dejstva režírovali domáci, ale nitrianska defenzíva na čele s brankárom Lacom dokázala odolať nebezpečným atakom. Stretnutie išlo do predĺženia, v ktorom mal Trenčín výhodu dvoch presilových hier, ale nezužitkoval ich. V samostatných nájazdoch bol úspešný len hosťujúci Fabian.

Juraj Jakubík (asistent trénera Trenčína): „Nechceli sme pred týmto zápasom kalkulovať a vyberať si súpera do vyraďovacej fázy, preto sme sa snažili hrať naplno. Myslím si, že diváci videli zaujímavé stretnutie, a hoci sme v ňom neuspeli, chcel by som poďakovať mužstvu za výkony počas celej sezóny i za získanie peknej piatej priečky po základnej časti. Tá znamená, že do play-off sme dostali atraktívneho súpera, na ktorého sa môžeme tešiť.“

Branislav Okuliar (tréner Nitry): „Túžili sme v tomto zápase uspieť, pretože sme sa chceli pokúsiť o zisk siedmeho miesta v konečnej tabuľke, čo sa nám však napriek nášmu víťazstvu napokon nepodarilo. Proti Trenčínu sme absolvovali dobrý duel na rozohranie pred nadchádzajúcim play-off. Ďakujem hráčom za to, že bojovali až do konca súboja a dosiahli pre nás veľmi pekný výsledok.“

Gól: 24. Nátny (Markovič, Themár), 26. A. Novotný (Macejka, Zeliska), 46. A. Novotný (Markovič) – 9. Škvaridlo (M. Trochta), 60. Baláž (Kovář, L. Jurík)

Vylúčení: 1:7 na 2 min, navyše: Valach (Zvolen) 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Grečko – T. Orolin, Rovenský, 800 divákov

MHC Mountfield: Dzubina – Velebný, Hriňa, A. Novotný, I. Ďatelinka, Matejka, Klepáč, Brcko – Themár, Markovič, Važan – Macejka, Galamboš, Zeliska – Dírer, Učník, Nátny

Zvolen: Škrečko (21. Kurali) – L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Ďaloga, J. Valach, Hranáč, Kučný, Hraško – Škoda, P. Pucher, Leskovjanský – Kovář, L. Jurík, V. Baláž – Škvaridlo, M. Trochta, Méry – M. Jurík, Otčenáš, Zuzin

Rozlúčkový duel v Turci v podstate niesol nálepku priateľského zápasu a v takom duchu sa aj odohrával. Hosťujúci Zvolenčania sa evidentne šetrili pred blížiacimi sa zápasmi play-off. Domáci nastúpili bez vnútornej motivácie, lebo brány vyraďovacej časti boli pre MHC Mountfield už zatvorené. Martinská omladina v prvej tretine napriek tomu hrýzla, ale bez gólového efektu. Škrečko s prehľadom zlikvidoval Themárovu i Ďatelinkovu strelu z blízka. Do vedenia išli – vzhľadom na predchádzajúci priebeh prekvapujúco – hostia.

Škvaridlo sa v 9. min najlepšie zorientoval po buly a prekonal Dzubinu. Ten sa vyznamenal v 17. min, keď sa Otčenáš ocitol sám pred jeho bránkou. Na konci prvej tretiny úradoval na opačnej strane Škrečko, keď zmaril obe Galambošove možnosti.

Po prestávke zvolenského gólmana vystriedal Kurali, ktorý si na puk ešte ani riadne nesiahol a v 24. min ho po Nátneho strele z prvej lovil zo siete. Hostia hrali v týchto chvíľach pasívne a v 26. min iba sledovali spoluprácu Macejku s Novotným – 2:1. Martinčania teda išli zaslúžene do vedenia a hrali s chuťou, ale v polovici zápasu nevyužili 101-sekundovú presilovku piatich proti trom. Postupne sa totiž rozchytal Kurali. V 44. mal dobrú príležitosť na vyrovnanie Leskovjanský.

Korčuľoval sám na Dzubinu, ale ten jeho úmysel vystihol. O dve minúty pridal gólovú poistku Novotný – 3:1. Domáci si potom urobili v obrannom pásme Zvolena strelnicu, ale Kurali stál vždy na správnom mieste. V 51. min mu pomohla pri strele Themára žŕdka. Na druhej strane o minútu privítal pomoc svojej žŕdky Dzubina po Zuzinovom pokuse. Skóre duelu pečatil 49 sekúnd pred sirénou Baláž. Znížil na 2:3 z pohľadu Zvolena, ale hosťom už vytúžené vyrovnanie nepriniesla ani 10-sekundová power play. Martinčania sa teda víťazstvom rozlúčili so svojimi divákmi a nevydarenou sezónou.

Ladislav Spišiak (tréner MHC Mountfield): „Na náš posledný zápas v sezóne nastúpilo iba 16 hokejistov, mladých sme poslali hrať za juniorku. Dnes sme súpera prestrieľali a som rád, že sme zvíťazili. Želám si, aby sa v ďalšej sezóne vrátila do Martina hokejová eufória, ktorá v tomto ročníku chýbala.“

Jozef Škrak (tréner Zvolena): “ Domáci boli aktívnejší a zaslúžene zvíťazili. Teraz nás čaká ťažká séria s Banskou Bystricou, ktorá bude favoritom tohto derby. Očakávam vyrovnané zápasy a dúfam, že cez prvé kolo play-off prejdeme.“

OBRAZOM: 54. kolo základnej časti Slovnaft extraligy

Kyle Wanvig (vľavo) a David Hájek v zápase 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a Slovan Bratislava. Poprad, 20. február 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

Peter Klouda a Lukáš Bohunický v zápase 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a Slovan Bratislava. Poprad, 20. február 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

Situácia pred bránkou Slovana v zápase 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a Slovan Bratislava. Poprad, 20. február 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

Marcel Melicherčík v zápase 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a Slovan Bratislava. Poprad, 20. február 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

Marek Uram (uprostred) v zápase 54. kola hokejovej Slovnaft extraligy medzi HK Poprad a Slovan Bratislava. Poprad, 20. február 2011. Foto: SITA/Gabriel Lipták

Góly: 16. Takáč (Rapáč, Kasík), 54. A. Lapšanský (Jasečko), 58. A. Lapšanský (A. Kroták) – 7. D. Skokan (Uram, Hájek), 56. Hájek (Hujsa, Bulík)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: J. Konc – Štefík, Smrek, 3825 divákov

Poprad: Melicherčík – Rogers, Suchý, Jasečko, D. Brejčák, Kramár, Kasík – Wanvig, Lundberg, Škovira – A. Kroták, J. Brejčák, A. Lapšanský – Kopecký, P. Klouda, Rapáč – Takáč

Slovan: Konrád – Jackman, Hájek, Cartelli, Trška, J. Kováčik, Štajnoch, Jendek, Bohunický – M. Bakoš, Bulík, Hujsa – D. Skokan, Lipiansky, Uram – Róbert Huna, L. Hudáček, Richard Huna – Preisinger, Kapuš, D. Buc

Derniéra základnej časti nemohla v postavení oboch súperov v tabuľke nič zmeniť. Mužstvá sa však týmto faktom nenechali ovplyvniť a predvádzali snaživý hokej s množstvom príležitostí.

Skóre otvoril v 7. minúte hosťujúci Skokan, ktorého strela spomedzi kruhov zaskočila Melicherčíka. Po inkasovanom góle Popradčania prevzali iniciatívu a neustále sa tlačili pred bránku Slovana.

Konrád spočiatku odolával, ale v 16. minúte bol už prikrátky na pokus Takáča. Do druhej časti vstúpili aktívnejšie Bratislavčania a Melicherčík sa musel mať na pozore. Domáci sa ubránili niekoľkým presilovkám a mohli kontrovať z protiútokov. Wanvig najskôr na Konrádovi stroskotal, vzápätí pri ďalšom úniku fauloval a jeho gól nemohol hlavný rozhodca uznať.

Neregulárny gól padol aj v obrátenom garde: Lipiansky si totiž pri svojom presnom zásahu pomohol vysokou hokejkou. Keď gól z dobrej pozície nedal ani Jackman, na rade boli domáci, ale dvakrát sa v dobrej pozícii nepresadil J. Kopecký. Hokej v tretej tretine divákov nenadchýnal. Zaujímavý moment však priniesla 47. min, keď Jendekova bomba opečiatkovala ľavú žŕdku Melicherčíkovej svätyne. Dlho to vyzeralo, že ani jeden z tímov neprelomí nerozhodný stav, ale Lapšanský v početnej výhode predviedol potrebný dôraz pred bránkou a dostal „kamzíkov“ do vedenia – 2:1. Netrvalo dlho a „belasí“ dokázali odpovedať, keď si Melicherčík nenárokoval na Hájekovu „trefu“, Lapšanský však ešte nepovedal posledné slovo a 140 sekúnd pred koncom zaznamenal víťazný gól.

Ján Jaško (tréner Popradu): „Zápas mal veľmi dobrú úroveň, aj keď my sme mali problémy s poskladaním zostavy. Ján Brejčák musel dokonca nastúpiť na centri druhého útoku. Úvod patril hosťom a strelili zaslúžený gól. To nás vyburcovalo a po vyrovnaní sme sa dostali do tempa a tlaku, ktorý však bol prerušovaný častými vylúčeniami. V tretej tretine sa rozpútal boj o víťazstvo, Lapšanský mal svoj deň a rozhodol.“

Zdeno Cíger (tréner Slovana): „Sledovali sme kvalitný zápas s dobrým nábojom a nasadením. Som rád, že chlapci pristúpili k tomuto stretnutiu zodpovedne a hrali s chuťou. Vyskytli sa však nejaké chyby a zbytočné vylúčenia, čo by sa nám v play-off už nemalo stávať.“

Góly: 10. Lažo (Kolba, Biro), 29. Weissmann (Hvila, Kolba) – 16. Deyl (Marcel Haščák, Homer), 37. Fabuš (Miklík), 51. Jenčík (Deyl)

Vylúčení: 9:6 na 2 min,navyše: 15. Hlinka 5+DKZ za napadnutie hlavy a krku 54. Lažo (obaja Banská Bystrica) 10+DKZ za nešp. správanie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Müllner – Stano, M. Novák, 3181 divákov

Banská Bystrica: Šimonovič – Vizváry, Cebák, Kolba, Biro, Kubka, Bambúch, Vantroba – Tománek, M. Hudec, Sýkora – Lažo, M. Hlinka, Weissmann – Petro, Paľov, Hvila – Rumpel, Češík, Kútny – Bendík

Košice: J. Hudáček – J. Tabaček, Homer, M. Šterbák, Deyl, M. Grman, Šeda, Slimák – Dravecký, S. Gron, P. Bartoš, – Fabuš, Zálešák, Jenčík – Michel Miklík, Vorel, Pašek – Marcel Haščák, Martin Frolík, P. Huba

Domáci hráči nastúpili na posledný duel v základnej časti v modrých retrodresoch s erbom a názvom Iskra Smrečina a počas prestávky vedenie klubu ocenilo aj niektoré osobnosti banskobystrického hokeja. Úvod zápasu bol však rozpačitý: oba tímy nechceli robiť chyby a šancí bolo ako šafranu. Až v 10. minúte dostal od Bira peknú prihrávku do úniku Lažo, brankár Hudáček vykorčuľoval a skúsený hokejista v drese Banskej Bystrice si ho vychutnal – 1:0.

Dôležitý okamih sa udial v 15. minúte, keď Hlinka hral vysoko rukou, zasiahol Bartoša a rozhodca Müllner bol prísny, útočníka „baranov“ vykázal na päť minút a dal mu aj trest do konca zápasu. Navyše, na trestnú lavicu putoval aj Vizváry a po ňom Lažo, a tak sa Košiciam naskytli presilovky v trvaní šesť a pol minúty, z toho viac ako polovicu času hrali domáci iba s troma korčuliarmi. Hostia to využili v 16. min, keď Deyl z vrchu medzikružia prekonal Šimonoviča a vyrovnal na 1:1.

Na začiatku druhej tretiny mohli Košičania viesť, Fabuš však spoza kruhov trafil iba do hornej žŕdky. V 22. minúte zaujal v oslabení domáci Bambúch, ktorý sa dostal až pred Hudáčka, ale vo finálnej fáze ho fauloval Grman. Začal sa hrať atraktívnejší hokej, v 28. min sa predviedol Sýkora, dostal sa pred košického gólmana, ale zblízka ho ani na dvakrát neprekonal. Podarilo sa to až o minútu neskôr v presilovke Weissmanovi, ktorý dotlačil puk za brankára Košíc, keď sa to pred ním nepodarilo Hvilovi po Kolbovom nahodenom puku od modrej – 2:1.

V polovici zápasu mal na hokejke vyrovnávajúci gól Haščák, ale Šimonovič ukázal svoje kvality. V 34. minúte Pašek pred odkrytou bránkou trafil puk do Cebáka, na opačnej strane sa zblízka nepresadil voľný Lažo. Košiciam sa podarilo vyrovnať opäť v presilovke: najprv nevyužili prevahu o dvoch hráčov, ale zostali v pásme. Po Miklíkovej strele z ľavej strany Šimonovič puk vyrazil na pravú, kde z uhla do odkrytého priestoru mieril Fabuš a bol úspešný, pretože domáci brankár vytiahol puk lapačkou už spoza bránkovej čiary.
Po napínavom zápase ostali body v Poprade

V tretej tretine sa dlho nič podstatné nedialo. Obe mužstvá predovšetkým nechceli inkasovať. Prekvapením bola strela Jenčíka v 51. min z pravej strany, keď puk nečakane prekĺzol pomedzi Šimonovičove betóny – 2:3.

Domácich gól nabudil a už o pár sekúnd mohli odpovedať Sýkora s Paľovom. Posledný menovaný však nenadvihol puk nad betóny Hudáčka. V závere putoval Lažo predčasne do šatne za nešportové správanie, ale Košičania nevyužili presilovku. Domáci hrali power play, ale nepodarilo sa im vyrovnať.

Milan Staš (tréner Banskej Bystrice): „Mali sme dobrý vstup do zápasu, vychádzali nám kombinácie a dostali sme sa do vedenia. Prišla však séria vylúčení a súper v presilovkách vyrovnal a prevzal iniciatívu. Druha tretina bola tiež vyrovnaná a zase remízová a v tretej išlo o to, kto strelí gól. Škoda, že sme dostali lacný rozhodujúci gól. Nepomohla ani záverečná power-play, nepodarilo sa nám v nej vyrovnať. Žiaľ, v tomto zápase sa nám rozbila koncepcia, v úvode odišiel Hlinka a v tretej tretine aj Lažo, keď ich rozhodca poslal do šatne. Bolo to zbytočné a príliš nervózne, pretože tento zápas už nič neriešil a išlo iba o prestíž. Som rád, že nedošlo k žiadnemu zraneniu.“

Rostislav Čada (tréner Košíc): „Videli sme rýchly a atraktívny zápas s dobrým nasadením u oboch mužstiev, hoci miestami to bolo nečisté. Zápas bol však veľmi dobrou prípravou na nadchádzajúce play-off. Odchádzame spokojní s výsledkom a s tým, že sme z vylúčení súpera vyťažili dva góly v presilových hrách.“

Góly: 27. Kutálek (z tr. strieľania), 31. J. Jurík (Lantoš), 33. Obdržálek (R. Jarolín), 39. Šátek (Holovič, Kutálek), 41. T. Mikúš (T. Višňovský, R. Školiak), 44. Jankovič (Obdržálek) – 60. Stupka (Petruška).

Vylúčení: 3:7 na 2 min, navyše: Škadra na 10 min za napadnutie hlavy a krku – Milovanovič na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Rudý – Horínek, Tvrdoň, 2046 divákov

Skalica: Lakosil – Gründling, Škadra, Kloz, Jankovič, P. Kumstát, Gula, Jaborník, M. Školiak – T. Mikúš, R. Školiak, T. Višňovský – Obdržálek, R. Jarolín, R. Konečný – Kutálek, Holovič, Šátek – J. Jurík, Lantoš, Mikušovič

Žilina: M. Laco – Devečka, Rúfus, Krčula, Dlouhý, Milovanovič, Ďurkech, Ftorek, Leško – V. Nemec, Juraj Faith, Smotrila – P. Vala, M. Horský, M. Kokavec – Petruška, I. Rataj, Stupka – Valášek, T. Troliga, Drevenák

V prvej tretine videli diváci šance na oboch stranách, ale domáci Lakosil i hosťujúci Laco nepustili puk za svoj chrbát. Skaličania nastúpili do druhého dejstva ako vymenení a svojmu súperovi v ňom nastrieľali štyri góly, čím prakticky rozhodli o víťazovi. V 27. min využil Kutálek trestné strieľanie, keď ho predtým žilinská obrana nedovolene zastavila pri prieniku. V 31. min druhý raz potešil domáce publikum útočník štvrtej formácie Jurík, ktorý poslal odrazený puk za Lacov chrbát. O necelé dve minúty neskôr upravil Obdržálek už na 3:0, jeho presnému zásahu predchádzala pekná kombinačná hra domácich. Necelé dve minúty pred koncom strednej časti hry pridal ďalší gól Záhorákov Šátek, ktorý zakončoval do odkrytej bránky Žiliny. Iba 19 sekúnd z tretej tretiny potrebovali skalickí hokejisti na to, aby dosiahli ďalší presný zásah. Mikúš sa uvoľnil a po prihrávke Višňovského zakončil strelou do horného rohu. V 44. min zvýšil Jankovič na 6:0. Aspoň čestný úspech hostí zaznamenal v záverečných sekundách Stupka, ktorý stanovil výsledok na konečných 1:6 z pohľadu Žiliny.

Peter Oremus (tréner Skalice): „Výsledok nás teší, hráči k zápasu pristúpili veľmi zodpovedne. Prejavilo sa to aj na počte gólov.“

Július Pénzeš (tréner Žiliny): „Doplácame na to, že nedokážeme streliť góly. Navyše, robíme zbytočné chyby. Verím, že v baráži sa strelecky zobudíme a extraligu pre Žilinu zachránime.“

Tabuľka slovenskej hokejovej Slovnaft extraligy 2010/2011 po nedeľňajších zápasoch záverečného 54. kola:

HK Orange 20 30 2 0 0 1 1 26 42:140 8

Poznámka: (počet zápasov, výhry – 3 body, výhry po predĺžení – 2 body, výhry po samostatných nájazdoch – 2 body, prehry po predĺžení – 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch – 1 bod, prehry – 0 bodov, skóre, body)

Viac k osobe Ján BrejčákJuraj FaithLadislav SpišiakMarcel HaščákMichel MiklíkMilan StašPeter OremusRichard HunaRóbert Huna