Skalica sa na pár dní stala hlavným mestom Slovenska, vyhlásil Pellegrini a odhalil pamätnú tabuľu

Peter Pellegrini, 100. výročie vzniku Československa
Zľava v popredí: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a primátor mesta Skalica Ľudovít Barát počas odhalenia pamätnej tabule pri príležitosti 100. výročia príchodu Československej dočasnej vlády na Slovensku do Skalice. Skalica, 6. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský

SKALICA 6. novembra (WebNoviny.sk) – Príchod dočasnej Československej vlády pre Slovensko do Skalice pripomína pamätná tabuľa, ktorú v utorok, sto rokov od tejto udalosti, spoločne odhalili premiér Peter Pellegrini a primátor Skalice Ľudovít Barát za účasti členov vlády a obyvateľov mesta. Pellegrini Skaličanom pripomenul, že v tom čase sa Skalica, aj keď len na niekoľko dní, stala hlavným mestom Slovenska.

Zabrániť chaosu

,,Úlohou vlády bolo zabrániť chaosu a anarchii na území Slovenska, prevziať od maďarskej administratívy moc na Slovensku a začať riešiť verejný život nového štátu. Na občianskom zhromaždení po príjazde predstaviteľov dočasnej vlády do Skalice zazneli z ich úst informácie o vzniku republiky, o vytvorení vlády a vyhlásení slovenčiny za vyučovací jazyk vo všetkých školách na území celého Slovenska,“ povedal v príhovore Pellegrini.

Do Skalice 6. novembra 1918 prišli štyria oficiálni predstavitelia poverení Československým národným výborom v Prahe Vavro Šrobár, Pavel Blaho, Ivan Dérer a Anton Štefánek, aby prevzali a viedli verejné veci nového štátu.

Vítali ich tisíce ľudí

V meste ich podľa dobovej tlače vítalo asi päťtisíc ľudí zo Skalice a okolia. Príchod dočasnej vlády pre Slovensko na skalickej radnici pripomínajú už dve pamätné tabule, tú prvú odhalili pri príležitosti desiateho výročia v roku 1928.

Po slávnosti odhalenia pamätnej tabule začala vláda v Dome kultúry v Skalici svoje štandardné rokovanie. Žiadny materiál, ktorý by sa špeciálne dotýkal Skalice alebo regiónu, v programe rokovania nemá.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pellegrini