Skamenelina hominida môže obsahovať zvyšky mozgu

Australopithecus sediba
Australopithecus sediba Foto: SITA

BRATISLAVA 13. apríla (WEBNOVINY) – Skamenené zvyšky novoobjaveného hominida druhu Australopithecus sediba staré dva milióny rokov, ktoré objavili v roku 2008 v jaskyni neďaleko juhoafrického Johannesburgu, by mohli obsahovať zvyšky mozgového tkaniva. Vyplýva to z výsledkov štúdie realizovanej na kostiach pomocou röntgenovej synchrotrónovej mikrotomografie, ktorá umožňuje skenovať skameneliny a následne trojrozmerne zobraziť detaily s maximálnou presnosťou bez toho, aby ich poškodila.

Paleontológ Paul Tafforeau z European Synchrotron Radiation Facility (ESRF) vo francúzskom Grenobli pomocou tejto metódy oskenoval časť skameneliny a predbežné výsledky ukazujú, že v skamenenej hornine, ktorá obklopuje a vypĺňa lebku hominida, sa nachádzajú pravdepodobne vajíčka hmyzu a taktiež možno aj zvyšky mozgu. Röntgenová synchrotrónová mikrotomografia je nedeštruktívna metóda, ktorá umožňuje vedcom trojrozmerne vizualizovať to, čo sa nachádza vnútri skamenenej horniny s presnosťou na tisíciny milimetra. Preto povolil objaviteľ Australopitheca sediba, paleontológ Lee Berger z University of the Witwatersrand, aby fosílne zvyšky minulý mesiac previezli do Francúzska na analýzu. Vedci skúmali napríklad zuby skameneliny, vďaka ktorým mohli stanoviť vek hominida v čase úmrtia na trinásť rokov.

Australopithecus sediba predstavuje doteraz neznámy článok ľudskej evolúcie, pretože sa zo všetkých zástupcov rodu Australopithecus najviac podobal predchodcom moderného človeka. Vedci preto predpokladajú, že práve tento druh mohol byť priamym predkom rodu Homo.

Informáciu zverejnila webová stránka abc.es.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom