Škandál na olympiáde: O výsledku rozhodovali vyše 100 minút

Šin A Lam
Šin A Lam Foto: SITA/AP

LONDÝN 31. júla (WEBNOVINY) – Šermiarsky olympijský turnaj v Londýne má za sebou prvý veľký škandál.

O výsledku semifinále súťaže kordistiek medzi Nemkou Brittou Heidemannovou a Šin A Lam z Kórejskej republiky sa rozhodovalo vyše 100 minút.

Po dlhých diskusiách spojených s protestmi napokon rozhodcovská jury rozhodla o úspechu Heidemannovej, ktorá postúpila do finále. V ňom prehrala s Ukrajinkou Janou Šemjakinovou po predĺžení, nešťastná Šin A Lam nestačila v boji o 3. miesto na Sun Jü-ťie.

Svoj postup do finále som si predstavovala inak. Diskusia bola asi zbytočná, bol to regulárny zásah,“ povedala neskôr Heidemannová.

Veľké debaty vyvolal záver predĺženia. Za stavu 5:5 chýbala do konca predĺženia jedna sekunda. Na základe žrebu musela útočiť Nemka, Kórejčanke stačilo na finále ubrániť sa. Nemka bleskový výpad zakončila zásahom, ale aj sama inkasovala. Rovnako skončil aj ďalší okamžitý výpad. Rakúska rozhodkyňa Barbara Csarová potom vrátila časomer nečakane späť na jednu sekundu a Heidemannová ďalšou akciou rozhodla o víťazstve.

Šin A Lam Heidemannova

Kórejská výprava podala okamžite protest, keďže podľa jej názoru už ubehol časový limit. Začali sa dlhé diskusie. Šermiarky neodišli z planša, keďže museli najskôr oficiálne opustiť halu.

Po 28-minútovom čakaní rozhodcovia obhajkyni prvenstva uznali zásah a posunuli ju do finále. Kým Heidemannová odišla z planša, Kórejčania ďalej protestovali.

Nemôžeme súhlasiť s rozhodnutím rozhodkyne. Nemôžeme to akceptovať,“ uviedlo v stanovisku vedenie kórejského tímu.

Ešte pred zavedením protestu jeden z členov výpravy musel z bankomatu vybrať a následne zložiť poplatok za protest vo výške 500 švajčiarskych frankov. Šin A Lam na planši plakala a čakala na verdikt odvolacej komisie. Tá napokon potvrdila výsledok v prospech Heidemannovej.

Záleží len na rozhodnutí rozhodcov, aký čas nariadia nastaviť. Arbiterka potvrdila posledný zásah. Ani technický delegát a ani delegát rozhodcov nemôžu zmeniť výrok z planšu,“ píše sa v stanovisku rozhodcovského zboru.

Medzinárodná šermiarska federácia (FIE) v utorok vydala vyhlásenie k pondelňajšej kontroverzii, ktorá sprevádzala semifinálový zápas kordistiek na OH v Londýne.

Inkriminovanú časť zápasu preskúmala príslušná komisia FEI, ktorá počas OH funguje ako odvolací orgán. Do úvahy zobrala všetky pravidlá a analyzovala názory rozhodcov. Na základe týchto skutočností FIE ubezpečuje, že verdikt arbitrov bol v poriadku,“ uvádza sa v komuniké FIE.