Škandál v nitrianskej nemocnici, Smerák Valocký klamal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nemocnica
Foto: corrections.com

BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Riaditeľ nitrianskej fakultnej nemocnice Jozef Valocký nehovoril pravdu, keď vo štvrtok vyhlásil, že prednostka detskej kliniky Alena Ďurišová nezabielila v zdravotnej karte dojčaťa Miška medicínsky dôležitú informáciu a len opravovala chybný záznam kolegu.

Informáciu dnes priniesol denník SME. Denník má k dispozícii časť zdravotnej dokumentácie chlapca, ktorá dokazuje opak. Sprístupnili ju jeho rodičia. SME ju zverejnilo vo svojom dnešnom vydaní.

Po tom, čo sa Miško v nitrianskej nemocnici predčasne narodil s obojstranným zápalom pľúc, podali mu nadmerné množstvo lieku gentamycín.

Práve túto informáciu mala podľa rodičov a niektorých lekárov nitrianskej kliniky Ďurišová zabieliť, píše sa v dnešnom vydaní SME.

Valocký sa pred novinármi schoval v kancelárii Smeru

Valocký
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

„Bielenie karty nebolo,“ povedal vo štvrtok Valocký, ktorý je tiež poslancom Smeru, televízii Markíza. Denníku SME na otázku o bielení karty dovtedy nikdy priamo neodpovedal. „Už som sa vyjadril včera v televízii,“ utekal v piatok pred SME v parlamente.

Na otázku, prečo o bielení klamal, neodpovedal a schoval sa v poslaneckej kancelárii Smeru, upozorňuje denník. Vyhýbavo sa podľa denníka k bieleniu karty v nitrianskej nemocnici stavia aj ministerstvo zdravotníctva, ktoré je jej zriaďovateľom.

Jeho hovorkyňa Zuzana Čižmáriková v piatok odkázala na štvrtkové vyjadrenie ministerky Zuzany Zvolenskej (Smer). Tá vravela, že v tejto veci prebieha na ministerstve vyšetrovanie. Kedy sa skončí, nie je známe.

V Bratislave potvrdili pôvodnú informáciu pred zabielením

Denník pripomína, že zmenu zdravotnej dokumentácie Valocký doteraz obhajoval tým, že Ďurišovej podriadený zle interpretoval prepúšťaciu správu z Detskej fakultnej nemocnice v Bratislave. Meno lekára, ktorý sa chyby dopustil, neuviedol.

Do Bratislavy Miška podľa rodičov previezli pár dní po pôrode, lebo mu zlyhávali obličky. Potvrdzujú to záznamy z bratislavských Kramárov, píše SME. V prepúšťacej správe nemocnica napísala, že chlapček bol prijatý pre akútnu renálnu insuficienciu, čiže zlyhanie obličiek. Aj túto správu má denník SME k dispozícii.

Podľa dokumentu bratislavskí lekári predpokladali, že k zlyhaniu došlo „podávaním gentamycínu pri nedostatočnej hydratácii a nerozbehnutej diuréze nezrelého novorodenca“. Bratislavská nemocnica nechcela prípad komentovať s odvolaním sa na ochranu osobných údajov.

Pri ďalšej hospitalizácii Miška v Nitre napísal tamojší lekár do jeho karty to, čo zistili bratislavskí kolegovia – že chlapec mal po prevoze do Bratislavy „akútnu renálnu insuficienciu navodenú farmakologicky“. Ďurišová informáciu zabielila.

Prečo Valocký tvrdí, že lekár prepúšťaciu správu zle interpretoval, nie je podľa denníka jasné. Ak by aj došlo k zlému výkladu, prednostka podľa zákona o zdravotnej starostlivosti nemala právo informáciu zmeniť. Túto právomoc má iba lekár, ktorý urobil pôvodný zápis. A keby aj Ďurišová mohla zmenu spraviť, pôvodný zápis musí podľa zákona zostať čitateľný. Lekárka v piatok denníku nebrala telefón.

„Ministerstvo zdravotníctva nemá jediný dôkaz, ktorý by poukazoval na akékoľvek porušenie zákona, prípadne iných predpisov,“ povedala minulý týždeň Čižmáriková a ministerstvo na vyjadrení stále trvá. Okrem vlastného preverovania chcú počkať aj na výsledok vyšetrovania Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Valocký pozmenil tvrdenie

Bez názvu
Foto: Medirex a.s.

Ten na podnet Miškových rodičov od júna skúma podozrenie z predávkovania gentamycínom. Úrad podľa skoršieho vyjadrenia svojej hovorkyne Sone Valášikovej teraz robí vyšetrovanie v zdravotníckom zariadení.

Na úrade je šéfkou sekcie pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Olívia Mancová. Dva od seba nezávislé zdroje denníku SME potvrdili, že má s Valockým nadštandardný vzťah. Úrad to odmietol komentovať a Valocký na otázku denníka doteraz neodpovedal.

Valocký najnovšie argumentuje tým, že údaje úplne nezmizli. Potvrdil, že Ďurišová urobila v záznamoch novorodenca úpravu, „avšak údaje z chorobopisu neboli odstránené, pretože sa nachádzajú aj v prijímacej správe z 10. mája.“

Ako napísal pre agentúru SITA, keď sa prijíma dieťa do ústavnej starostlivosti, prijímací lekár má možnosť preštudovať všetky zdravotné dokumentácie, „z čoho vyplýva, že bude mať k dispozícii kompletnú anamnézu.“

Zastali sa lekárky, ktorá kauzu odhalila

Na zabielenie dôležitých údajov v zdravotnej dokumentácii pacienta pred časom poukázala pediatrička z kliniky Zuzana Pechočiaková.

Krátko na to ju vedenie nemocnice presunulo z lôžkového oddelenia na príjmovú ambulanciu. Vysťahovali ju z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok, okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii a odobrali jej osobný príplatok.

Lekárky sa zastala Slovenská lekárska komora (SLK) aj Lekárske odborové združenie. Prezident SLK Marian Kollár vo štvrtok na brífingu v Nitre vyzval vedenie nemocnice, aby neodkladne vrátilo Pechočiakovej jej pracovné zaradenie. Zároveň žiadal vyvodenie osobnej zodpovednosti za nezákonný zásah do dokumentácie pacienta a tiež za perzekúciu Pechočiakovej.

Valocký reagoval, že „Pechočiaková nebola preložená na príjmovú ambulanciu, vykonáva práce v súlade s platnou pracovnou zmluvou a náplňou práce.“ Preloženie na príjmovú ambulanciu potvrdila novinárom na brífingu sama Pechočiaková.

„Zobrali mi pacientov, na oddelenie nechodím, presunuli ma do ambulancie. Ja som nič zlé neurobila,“ povedala.

Valocký tvrdí, že Pechočiaková nemala a nemá zákaz vstupu na oddelenie. Podľa svojich slov zodpovedal „všetky dotazy“ pri osobnom stretnutí s Pechočiakovou v tomto týždni a zároveň ju vyzval, aby spoločne s primárkou detského úseku predložili návrh na fungovanie detskej príjmovej konziliárnej ambulancie.

Meniť zápis môže len pôvodný autor

Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný. „Bol tam veľmi dôležitý anamnestický údaj, že pacient sa liečil na tejto klinike a pre zlyhanie obličiek bol preložený do Bratislavy. Vstupovať do chorobopisu – a už vôbec nie formou zabielenia – je porušovaním zákonov, liečebného poriadku a ohrozením pacienta,“ povedal Kollár.

Ďurišová, ktorá je zároveň námestníčkou riaditeľa, sa pre médiá vyjadrila, že žiadnu chybu nespravila a zákon neporušila. „Idem to riešiť cez právnikov a vyjadrovať sa budem až potom, keď budem mať výsledok,“ povedala.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ValockýMarian Kollár
Firmy a inštitúcie FN NR Fakultná nemocnica Nitra