Škantárovci zhodili v Riu balvan z pliec, Tóth pridal bonus

Fantastické! Škantárovci získali na olympiáde zlatú medailu
Slovenskí deblkanoisti Ladislav Škantár, Peter Škantár a tréner Juraj Minčík po zisku zlatej olympijskej medaily v disciplíne C2. Rio de Janeiro, 11. august 2016. Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Účinkovanie slovenských športovcov na Hrách XXXI. olympiády v Riu de Janeiro (5. – 21. augusta) hodnotí vedenie Slovenského olympijského výboru (SOV) ako úspešné. Po návrate z Brazílie to uviedol vedúci slovenskej misie na OH 2016 a prezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Peter Korčok.

Šéf výpravy SR vyzdvihol najmä počínanie všetkých medailistov, ktorí sa dokázali presadiť v silnej konkurencii. Ako trojnásobný priamy účastník OH sa dokázal vžiť aj do pozície športovcov, ktorí tesne zostali za medailovými pozíciami, ale dokázal pochopiť a ohodnotiť aj tých, ktorým prvá desiatka vo výsledkovej listine o niekoľko priečok unikla. Slová uznania mal aj pre debutantov, ktorí sa v olympijských výsledkoch vôbec nestratili.

„Všetci športovci, ktorým sme dali dôveru, aby nás reprezentovali na OH v Riu, splnili svoje poslanie. Ako vedúceho výpravy ma okrem medailových a finálových úspechov potešilo najmä to, že sme utvorili veľmi dobrú partiu. Som rád, že športovci si navzájom fandili, povzbudzovali sa. Keď mali čas, išli na športoviská podporiť kolegov. Bolo vidieť, že sa v Riu zišla veľmi súdržná skupina, ktorá dôstojne reprezentovala Slovensko na veľkom svetovom športovom podujatí,“ spokojne konštatoval Peter Korčok. Ako prví ho potešili vodní slalomári, ktorí z olympijského areálu vylovili dve medaily a dve pozície do 5. miesta.

OH 2016

Prekonali londýnsku bilanciu

„Som rád, že bratanci Škantárovci pomohli hneď v úvode olympiády naplniť náš zámer byť v Riu úspešnejší ako pred štyrmi rokmi v Londýne. Hoci aj vtedy sme získali štyri medaily, zlato nám v londýnskej zbierke chýbalo. Teraz sme sa vrátili s bilanciou dve zlaté a dve strieborné medaily, pred štyrmi rokmi to bolo jedno striebro a tri bronzové medaily,“ začal rekapituláciu Peter Korčok.

„Škantárovcom som držal palce, aby im to vyšlo. Obdivoval som ich húževnatosť a cieľavedomosť. Pre mňa sú to veľmi charizmatickí športovci, ktorí roky vytrvalo išli za svojim cieľom. Veľmi dlho sa usilovali dostať sa na olympiádu. Stále tomuto snu verili a robili všetko pre to, aby to dokázali. Mám veľkú radosť, že dokázali nadviazať na bratov Hochschornerovcov a vybojovali pre Slovensko prvú zlatú medailu na OH 2016. Vďaka ich úspechu nám v Riu padol z pliec veľký balvan. Zásluhou ich výkonu sme prekonali londýnsku bilanciu, lebo z Anglicka sme sa pred štyrmi rokmi vrátili bez zlatej medaily. Očakávania širokej verejnosti teda boli naplnené už počas prvého týždňa. Veľmi cenný úspech vybojoval aj Matej Beňuš, ktorý svojím strieborným zásahom veľmi dobre naštartoval celú výpravu. Jeho úspech bol veľmi dobrý moment, od ktorého sa naše úspešné pôsobenie odrazilo,“ dodal prezident SAZ.

Obrazom: Fantastické! Škantárovci získali na olympiáde zlatú medailu

Peter Korčok pri hodnotení slovenského účinkovania v Riu pripomenul, že na medailu siahali aj Juraj Tužinský a Jana Dukátová. Obaja skončili na 4. mieste. Výborný výkon podľa Korčoka predviedol piaty kladivár Marcel Lomnický a tiež piaty kajakár Jakub Grigar.

„Do desiatky sa dostali aj rýchlostní kanoisti Peter Gelle, Vincent Farkas, Erik Vlček, Juraj Tarr a Martina Kohlová, strelec Pavol Kopp, plavec Richard Nagy, tenista Andrej Martin. Tesne za desiatkou bol triatlonista Richard Varga, ktorý dlho bojoval o veľmi dobrú pozíciu, po plávaní a cyklistike dokonca viedol. Tých výsledkov, ktoré nás potešili, bolo dosť veľa,“ vymenoval bývalý slovenský reprezentant v chôdzi Slovákov, ktorí sa v Rio de Janeiro dostali do prvej desiatky.

Čerešničkou na torte bol víťazný Tóth

„Samozrejme, že zo všetkých športovcov, ktorí štartovali na olympiáde, mi je najbližší Matej Tóth. Povahou, mentalitou, spriaznenosťou duše. Okrem toho, že obaja sme atléti a chodci, sme aj rodina, je to môj švagor. Poznám ho dlhé roky, viem, čo všetko robil pre to, aby bol úspešný. Jeho víťazstvo bolo pre mňa v Riu najemotívnejší zážitok. Bol to okamih, na ktorý nezabudnem do konca života. Ako atléti sme o prvej medaile z olympiády v ére samostatnosti veľmi dlho snívali, celé generácie sme po nej túžili. Matej dokázal splniť náš spoločný sen. Jeho zlato bolo čerešničkou na torte. Bol to zaslúžený bonus, ktorý sme si všetci za robotu, ktorú sme odviedli v príprave na túto olympiádu, zaslúžili,“ zdôraznil vedúci slovenskej výpravy na OH 2016, ktorý pri svojom hodnotení nezabudol na striebornú medailu slovenského švorkajaka.

Obrazom: Matej Tóth získal zlatú olympijskú medailu

Podľa neho práve táto disciplína je vlajkovou loďou nie iba slovenskej rýchlostnej kanoistiky, ale aj celého športu v SR. Striebro z Ria je už treťou medailou, ktorú slovenská „ká-štvorka“ pod piatimi kruhmi od roku 2004 získala. Aj ich výborný výkon na 1000 m potvrdil, že olympiáda v Riu zastihla slovenských športovcov vo veľmi dobrej športovej forme. Náladu im nepokazili ani nedostatky, s ktorými sa Korčok a spol. v Brazílii najmä v prvých dňoch pobytu stretli.

„Netvrdím, že všetko v Riu bolo ideálne. Boli aj nedostatky a problémy, o ktorých sa dosť písalo a informovalo. Musím však povedať, že Brazílčania robili všetko pre to, aby olympiádu so cťou zvládli. Snažili sa o to každý deň. Aj vďaka tomu sme v tejto juhoamerickej krajine prežili neopakovateľných 17 olympijských dní, ktoré budú navždy späté aj s medailovými úspechmi reprezentantov Slovenska. Preto si myslím, že na olympiádu v Riu budeme všetci veľmi radi spomínať. Našťastie, katastrofálne scenáre sa nepotvrdili, všetko úsilie brazílskych organizátorov dospelo zdarne do úspešného konca,“ dotkol sa často spomínanej témy nedávnych dní vedúci výpravy SR Peter Korčok, ktorý v dejisku OH 2016 pôsobil takmer mesiac.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej MartinErik VlčekJakub GrigarJana DukátováJuraj TarrJuraj TužinskýMarcel LomnickýMartina KohlováMatej BeňušMatej TóthPavol KoppPeter GelleRichard NagyRichard Varga