Skartovanie výpovede bol môj omyl, bráni sa Jozef Čentéš

Jozef Čentéš
Brífing zástupcu riaditeľa trestného odboru GP SR Jozefa Čentéša v zasadačke na Generálnej prokuratúre SR na tému: Sťažnosť proti porušovaniu práv Jozefa Čentéša nečinnosťou prezidenta Slovenskej republiky vo veci vymenovania do funkcie generálneho prokurátora podaná na Ústavný súd Slovenskej republiky. Bratislava, 7. november 2011. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Nevymenovaný kandidát na generálneho prokurátora Jozef Čentéš v nedeľu opätovne zdôraznil, že v prípade skartovania výpovede poslanca Igora Matoviča išlo o jeho ľudský omyl.

Zareagoval tak na dnešné vyjadrenie prezidenta Ivana Gašparoviča v relácii STV O päť minút 12, podľa ktorého to nebol ľudský omyl, ale premyslený krok. Čentéš zopakoval, že tento omyl už niekoľkokrát vysvetlil.

Zároveň uvádzam, že vedenie Generálnej prokuratúry SR v piatok 11. januára 2013 prostredníctvom hovorkyne potvrdilo, že išlo o ľudský omyl a čo je podstatné, nebol predmetom disciplinárneho konania a za uvedené konanie som nebol postihnutý,“ zareagoval Čentéš na vyjadrenia prezidenta.

Pripomenul, že samotný poslanec Matovič viackrát verejne potvrdil, že medzi pôvodnou a opakovanou výpoveďou neboli žiadne rozdiely, navyše nešlo o výpoveď v súvislosti s korupciou pri voľbe generálneho prokurátora.

Matovič
Foto: Archívne foto SITA/Jozef Jakubčo

Ak teda bola uvedená udalosť môj ľudský omyl, všetkými zainteresovanými osobami takto vyhodnotená, považujem jej neustále umelé zveličovanie za snahu o odpútanie pozornosti od podstatnej skutočnosti, ktorou je neexistencia reálnych a právne relevantných dôvodov na odmietnutie môjho vymenovania za generálneho prokurátora SR,“ vyhlásil Čentéš v stanovisku, ktoré poskytol agentúre SITA.

Uzneseniu pléna Ústavného súdu SR podľa neho nezodpovedá ani prezidentove vyhlásenie, podľa ktorého tým, že sa Čentéš prihlásil za kandidáta, sa zúčastnil na manipulovaní tejto voľby.

Prezident Gašparovič začiatkom januára rozhodol, že nevymenuje Čentéša za generálneho prokurátora. Svoje rozhodnutie odôvodnil na deviatich stranách a jedným z dôvodov bolo aj skartovanie Matovičovej výpovede. Čentéš 3. januára podal na Ústavnom súde SR sťažnosť proti rozhodnutiu prezidenta a požiadal ho o vydanie dočasného opatrenia.

Tým by až do právoplatného rozhodnutia o jeho sťažnosti odložil vykonateľnosť rozhodnutia prezidenta o odmietnutí vymenovania, zakázal vykonanie novej voľby kandidáta na generálneho prokurátora SR v parlamente a vymenovanie akéhokoľvek takto zvoleného nového kandidáta do

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičIvan GašparovičJozef Čentéš