SKCH: Pôstna krabička je pripravená pomôcť deťom v Afrike

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Maniriho s rodinou.jpg
Pôstna krabička pre Afriku - Manirino s rodinou

BRATISLAVA, 1. marec 2017 (WBN/PR) – Pôstne obdobie, ktoré práve začíname prežívať, chce Slovenská katolícka charita (SKCH) využiť na šírenie myšlienky solidarity a pomoci. Od Popolcovej stredy, 1. marca 2017 preto spúšťa 6. ročník celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku. Prostredníctvom malej papierovej krabičky, ktorá na svojom obale prináša tvár a príbeh päťročného Maniriha z Rwandy, chce podporiť deti v krajinách subsaharskej Afriky.

Maniriho žije spolu so svojimi tromi súrodencami, mamou a babičkou v dedine vzdialenej asi hodinu cesty pešo od pútnickeho mesta Kibeho na juhu Rwandy. Jeho rodina patrí do kmeňa Pygmejov. Práve Pygmejovia, známi svojím malým vzrastom, sú v Rwande považovaní za menejcenných a často žijú na okraji spoločnosti. Ich život je preto oveľa náročnejší. V minulom roku začal Maniriho navštevovať Kultúrne centrum sv. Vincenta Pallotti pre deti, ktoré prevádzkuje SKCH v spolupráci s miestnou rehoľou pallotínov. Deti v centre sa v jazyku kinyarwanda učia základom písania a počítania, a po výučbe dostávajú výživnú kašu, prípadne banány či chlieb. „Príbehy detí ako Maniriho sú v tomto regióne dosť časté, preto aj naša snaha pomôcť je stále aktuálna,“ uviedol generálny sekretár SKCH, Mgr. Radovan Gumulák.

Keďže Uganda a Rwanda nepatria medzi prioritné krajiny, do ktorých prúdi oficiálna rozvojová pomoc, projekty v týchto krajinách SKCH financuje výlučne vďaka podpore darcov zo Slovenska. SKCH rozposlala pred začiatkom pôstneho obdobia 40 000 obálok s pôstnymi krabičikami do viac ako 650 farností po celom Slovensku. V minulom roku sa v rámci zbierky podarilo vyzbierať viac ako 190 tisíc eur. Vyzbierané prostriedky boli použité na zabezpečenie fungovania a nové budovy škôlky a odborných učební v Centre Nepoškvrneného srdca Panny Márie v Ugande, ktoré SKCH prevádzkuje od roku 2012. Centrum sa dlhodobo stará o HIV pozitívne deti. „Uvedomujeme si, že projekty tohto typu nie sú realizované len niekoľko mesiacov, ale sú záväzkom na veľmi dlhé obdobie. Naša skúsenosť z Ugandy a z projektu Adopcia na diaľku®, nám ukazuje, že investovaná námaha a čas pomáhajú meniť konkrétne životy detí,“ doplnil Radovan Gumulák.

Aktuálny výťažok zbierky pomôže zabezpečiť prevádzku centra v Ugande, ako aj rozvoj kultúrneho centra v susednej Rwande, ktoré navštevuje aj Maniriho. Súčasná budova kultúrneho centra je len jednoduchá hlinená stavba, ktorá poskytne útočište pre deti len dočasne. Preto SKCH plánuje v spolupráci s rehoľou pallotínov vybudovať novú budovu, ktorá poskytne zázemie pre dvojnásobný počet detí.

Špeciálnym darčekom pre všetkých darcov, ktorí sa do zbierky zapoja, je DVD s názvom Pod krídlami, ktoré obsahuje každé balenie pôstnej krabičky.

Do celoslovenskej zbierky Pôstna krabička pre Afriku 2017 sa môžete zapojiť zaslaním daru na účet Slovenskej katolíckej charity – IBAN: SK74 5200 0000 0000 1635 2051, variabilný symbol 221, prípadne zaslaním darcovskej SMS v tvareDMSmedzeraAFRIKAna číslo877. Cena DMS je 2€ v sieti operátorov O2, Orange a Telekom. Viac informácii o zbierke sa dozviete na stránke www.postnakrabicka.sk

Slovenská katolícka charita 

Je najväčšia charitatívna organizácia na Slovensku, ktorá poskytuje sociálne, zdravotnícke a výchovno-vzdelávacie služby približne 23-tisíc ľuďom v núdzi ročne bez ohľadu na rasu, národnosť, vierovyznanie a politické zmýšľanie nielen na Slovensku, ale aj vo svete. SKCH združuje desať arcidiecéznych a diecéznych charít.
SKCH pomáha prostredníctvom okamžitej humanitárnej pomoci po prírodných katastrofách či spoločenských konfliktoch a efektívnej rozvojovej spolupráci. SKCH pôsobí v krajinách Uganda, Rwanda, India, Vietnam, Albánsko, Keňa, Kazachstan, Ukrajina či Haiti. Práca a pôsobenie SKCH je prostredníctvom členstva v Caritas Internationalis a Caritas Europa medzinárodne koordinované a prepojené s inými celosvetovými charitatívnymi organizáciami.
Poslaním SKCH je účinne pomáhať ľuďom v núdzi, byť hlasom chudobných a byť blízko pri človeku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať