SKDÚ aj Most vítajú Figeľovu ľudovú platformu

Bugar figel
Zľava: Predseda strany KDH Ján Figeľ a predseda Mostu Híd Béla Bugár. Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) – Myšlienka predsedu KDH Jána Figeľa vytvoriť „ľudovú platformu“, kde budú KDH, SDKÚ-DS a Most-Híd hľadať spoločné stanoviská k európskym témam, našla kladnú odozvu v Moste-Híd aj v SDKÚ-DS.

„Vítame tú myšlienku, bude to na osoh všetkým,“ povedal agentúre SITA predseda poslaneckého klubu Most-Híd László Solymos.

Podobné stanovisko zaujal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. „Je prirodzené, keď chcú mať všetci národní členovia modernej Európskej ľudovej strany rovnaké postoje v európskych otázkach,“ napísal v stanovisku pre médiá.

KDH aj SDKÚ-DS sú členmi Európskej ľudovej strany (EPP) a záujem o členstvo v nej má aj Most-Híd. S jeho členstvom však budú musieť súhlasiť všetci súčasní členovia, teda aj SMK. O podpore SMK podľa Solymosa strany zatiaľ nerokovali.

Predseda SMK József Berényi si však nie je istý, či Most-Híd vyhovuje profilu konzervatívno-národnej strany. „Ich program je skôr liberálny,“ podotkol. O prípadnej podpore členstva Mosta-Híd bude predsedníctvo SMK rokovať v piatok 15. júna. „Najprv zistíme, či vôbec podali prihlášku,“ dodal.

Figeľ v nedeľu v televízii TA3 zdôraznil, že platforma nemá za cieľ zlučovanie strán, ale účinnejšiu spoluprácu. Solymos vníma platformu ako fórum pre tri hodnotovo najbližšie opozičné strany, ale nebráni sa ani spolupráci so zvyšnými stranami. Pripúšťa, že s OĽaNO Igora Matoviča bude spolupráca ťažšia, keďže ani klub tohto hnutia pri viacerých otázkach nemá spoločný názor.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján FigeľJózsef BerényiLászló SólymosPavol Frešo
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieMost-HídSDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana