Sklad jadrového odpadu rozdelil starostov v okolí atómky

Bohunice
Foto: SITA/Igor Svítok

JASLOVSKÉ BOHUNICE 13. júla (WEBNOVINY) – Plánovaný integrálny sklad rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach postavil proti sebe starostov okolitých obcí.

Starostovia z najbližšieho okolia jadrovej elektrárne s výstavbou skladu za určitých podmienok súhlasia, vedenie Združenia miest a obcí regiónu Jaslovské Bohunice (ZMO) je zásadne proti.

Šéfka združenia Alena Jelušová sa pre názorové rozpory vzdala funkcie.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť má s výstavbou skladu za 27 miliónov eur začať v roku 2014, jeho prevádzka je naplánovaná až do roku 2087.

ZMO s dočasným vedúcim

Radioaktivita
Foto: SITA/AP

,,Môžem potvrdiť, že sa medzi starostami vyskytli rozdielne názory na stavbu skladu rádioaktívnych odpadov,“ povedal pre SITA primátor Piešťan Remo Cicutto, ktorý bol po odstúpení Jelušovej poverený vedením Združenia miesta a obcí regiónu Jaslovské Bohunice.

Viesť ho bude až do snemu, ktorý sa koná vždy v jarných mesiacoch. Jelušová navrhovala vylúčiť zo združenia osem obcí, ktoré dali súhlasné stanovisko k výstavbe skladu rádioaktívnych odpadov, čo však členovia Rady ZMO odmietli.

Za takýchto okolností sa písomne vzdala funkcie predsedníčky ZMO regiónu Jaslovské Bohunice.

Bola pritom zakladateľkou združenia pred dvadsiatimi rokmi, jeho predsedníčkou bola od minulého roka. Jej stanovisko sa agentúre SITA nepodarilo získať, pretože je tento týždeň na služobnej ceste v zahraničí.

Sklad len za určitých podmienok

Sprevádzkovali stanicu na detekciu rádioaktivity
Foto: SITA/Nina Bednáriková

Starostovia Jaslovských Bohuníc, Veľkých Kostolian, Pečeňad a ďalších dotknutých obcí so skladom rádioaktívnych odpadov súhlasili s istými podmienkami.

Jednou z nich je definovanie dane za jadrový odpad. Výhodou nového skladu bude podľa nich to, že rádioaktívny materiál bude sústredený na jednom mieste, čo zjednoduší jeho skladovanie a monitorovanie.

Verejné prerokovanie zámeru na výstavbu skladu rádioaktívnych odpadov v Jaslovských Bohuniciach bolo ešte koncom februára tohto roka.

Jeho vybudovaním získa Jadrová a vyraďovacia spoločnosť na sedemdesiat rokov priestory na skladovanie takých rádioaktívnych odpadov z jadrových elektrární, ktoré nemôžu ísť do republikového úložiska v Mochovciach.

Rádioaktivita v lokalite sa nezvýši

Jaslovské Bohunice
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

Zhromaždenie odpadov na jednom mieste umožní podľa investora bezpečnejšie nakladanie s nimi, spoľahlivejšiu ochranu životného prostredia, dokonalejšiu centrálnu evidenciu a lepšiu kontrolu.

Starostovia na verejnom prerokovaní vystúpili s dvoma stanoviskami.

Generálny riaditeľ Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Ján Horváth na prerokovaní zdôrazňoval, že sklad nezvýši rádioaktivitu v lokalite, ani nezväčší doterajší objem rádioaktívnych odpadov.

Pripomienky najbližších obcí tlmočila starostka Jaslovských Bohuníc Božena Krajčovičová, oveľa radikálnejšie nesúhlasné stanovisko zasa vtedajšia predsedníčka ZMO Jaslovské Bohunice Alena Jelušová.

ZMO Jaslovské Bohunice združuje približne 170 miest a obcí z tridsaťkilometrového okruhu od Jaslovských Bohuníc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Remo Cicutto