Škody po záplavách v Tatrách sú veľké, lesníci upozorňovali už skôr na bezzásahovosť

Vysoké Tatry, prívalové dažde
Pohľad na Vodopády Studeného potoka, ktoré sa nachádzajú pri vyústení Malej a Veľkej Studenej doliny. Ťažká technika zo záchrannej brigády v Humennom a v Žiline sa presúva do Tatranskej Javoriny do lokality Podspády v okrese Poprad, kde hrozí pre intenzívne dažde vyliatie potoka a pád mosta. Prívalové dažde zaplavili viacero turistických chodníkov. Bratislava, 19. júl 2018. Foto: SITA/HZS

POPRAD 21. júla ( WebNoviny.sk) – Aj keď sa v súčasnosti hovorí o mimoriadnych zrážkach v oblasti Tatranskej Javoriny, zatiaľ neprekonali tie z roku 2008. Kým vtedy za päť júlových dní spadlo vyše 250 mm vody, tentoraz to bolo približne 200 mm.

Už teraz je však jasné, že škody na prírode po prívalových dažďoch, ktoré stále sužujú Tatry, budú podstatne vyššie ako pred desiatimi rokmi.

Najkritickejšia situácia je v oblasti Tatranskej Javoriny, v Javorovej doline a Zadných Meďodoloch. „Práve v týchto lokalitách sa výmera odumretých porastov v bezzásahovej zóne za posledných desať rokov zväčšila na sedemdesiat percent, čo veľmi negatívne vplýva na ich schopnosť udržiavať vodu tak ako kedysi,“ konštatuje riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u Pavol Fabian. S podobnými problémami zápasí aj susedná Bielovodská dolina.

Podľa odhadov lesníkov sa v bezzásahovej zóne Tatranskej Javoriny nachádza viac ako 250-tisíc odumretých stromov, ktoré sú aj v okolí vodných tokov Javorinka a Biela voda. Z dôvodu veľkoplošného rozpadu vysokohorských lesných porastov, ktoré ničí lykožrút, dochádza v oblasti Tatranskej Javoriny taktiež k početným výskytom erózií či zosuvom. Zabúdať netreba ani na zvýšené riziko požiarov či pádu suchých stromov, ktoré môžu ohroziť životy turistov.

Škody hlásili aj v Tichej a Kôprovej doline, kde takisto platí bezzásahový režim. „Všetko sú to územia, kde nám nebolo dovolené spracovať kalamitu. Teraz sa ukázalo, aký dôležitý je zdravý a predovšetkým živý les. O našej pravde sa, žiaľ, v týchto dňoch presviedčame aj priamo v teréne,“ doplnil Fabian.

Podľa predbežných odhadov TANAP-u sa škody len v oblasti Tatranskej Javoriny vyšplhajú na približne 700-tisíc eur. Nielen Štátne lesy TANAP-u ale aj ďalšie lesnícke organizácie dlhodobo upozorňujú na problémy bezzásahových území. Platí to nielen vo vzťahu k spracovaniu vetrových či lykožrútových kalamít, ale i k vodnému režimu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom