Skok chce aj odluku politických strán od štátu, začne kampaň

Miskov
Exminister hospodárstva a poslanec parlamentu Juraj Miškov. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 3. februára (WEBNOVINY) – Strana Skok, ktorú zakladá poslanec NR SR Juraj Miškov, chce v parlamente presadiť odluku cirkví aj politických strán od štátu. Podporu chce Skok hľadať nielen medzi poslancami parlamentu a v radoch cirkví, obrátia sa aj na širšiu verejnosť. Strana odštartuje novú kampaň aj petíciu, ktorá by odluky podporila.

„Ideme opäť do kampane, ideme presviedčať ľudí po celom Slovensku, aby nám pomohli a podporili nás,“ vyhlásil na utorkovej tlačovej besede Miškov. Cieľom petície však podľa Miškova nie je ďalšie referendum.

Predstavili aj návrhy bilbordov

„Sme presvedčení, že pokiaľ získame pre tieto naše návrhy podporu občanov, náš mandát bude oveľa silnejší, preto robíme petíciu,“ vysvetlil Miškov. Líder novej strany v pondelok predstavil aj návrhy bilbordov, ktoré sa objavia na Slovensku. Bilbordy budú hlásať „Nech žije cirkev! Zo svojho“ a „Nech žijú politické strany! Zo svojho!“

Otázku odluky cirkvi od štátu chce Skok riešiť tak, aby sa ľudia mohli slobodne rozhodnúť, ako naložia s jedným percentom zo základu svojej dane.

Chcú zmeniť systém financovania strán

Podľa poslanca Daniela Krajcera, ktorý otvoril otázku finančnej odluky cirkvi od štátu aj ako minister kultúry, by túto sumu mohol občan dať niektorej z registrovaných cirkví alebo nejakému subjektu z tretieho sektora. Ak by občan peniaze nechcel dať nikomu, išli by do špeciálneho fondu pre umenie, z ktorého by sa financovali svetské aj sakrálne pamiatky.

Skok chce zmeniť aj systém financovania politických strán, ktoré sú podľa predstaviteľov vznikajúcej strany lenivé a užívajú si pohodlný príspevok od štátu.

„Chceme zrušiť všetky súčasné príspevky, ktoré politické strany od štátu dostávajú, a nahradiť ich jednou paušálnou sumou stotisíc eur na každú parlamentnú stranu,“ vysvetlil Martin Chren. To by podľa Chrena malo stranám stačiť na zaplatenie kancelárií, administratívnej sily či telefónov. „Všetko ostatné by si mali strany platiť zo svojho,“ ukončil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel KrajcerJuraj MiškovMartin Chren
Firmy a inštitúcie Slovenská občianska koalícia SKOK!