Aktualizované: Útok na školu v meste Kerč na Kryme vyšetrovatelia nazvali masovou vraždou

Výbuch, Krym
Fotografia z videa, ktoré ukazuje záchranárov na mieste výbuchu v škole na Kryme. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 17. októbra, 22:21

MOSKVA 17. októbra (WebNoviny.sk) – Útok na škole v meste Kerč na Krymskom polostrove si vyžiadal najmenej devätnásť obetí a desiatky zranených. Samotný strelec, ktorý po útoku spáchal samovraždu, v tomto počte nebol zahrhnutý. Informoval o tom večer šéf zasahujúcej záchrannej služby Sergej Astrankin.

Podľa krymského regionálneho lídra Sergeja Aksjonova je ďalších 53 ľudí zranených, pričom dvanásti z nich sú vo vážnom stave. Podľa ruských vyšetrovateľov je za útok zodpovedný 18-ročný študent školy, na ktorej sa tento čin odohral.

Úrady ho identifikovali ako Vladislava Rosljakova. Kremeľ najprv uviedol, že mohlo ísť o teroristický útok, vyšetrovatelia však teraz tvrdia, že šlo o „masovú vraždu„.

Ruská stanica RBC TV robila rozhovor s kamarátom podozrivého strelca, ktorý o ňom povedal, že ich „technickú školu veľmi nenávidel“. Prezident Vladimir Putin streľbu označil za „tragickú udalosť“ a vyjadril sústrasť rodinám obetí. Podľa miestnych úradov boli obeťami najmä študenti zmienenej strednej školy, do ktorej chodilo celkovo približne 850 tínedžerov. Školy a predškolské zariadenia v meste po tragickej udalosti evakuovali.

Predseda krymského parlamentu Vladimir Konstantinov vyhlásil, že za útokom stojí Kyjev. „Celé zlo, s ktorým sa územie Krymu potýka, pochádza od oficiálnej ukrajinskej vlády,“ vyhlásil. Rusko jednostranne anektovalo ukrajinský Krym v roku 2014. Vzťahy medzi oboma krajinami ostávajú napäté, v neposlednom rade aj pre pokračujúci konflikt na východe Ukrajiny zahŕňajúci proruských separatistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin