Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lubyová, ondek
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: ministerska školstva SR Martina Lubyová a predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek. Foto: archívne, SITA

Školskí odborári chcú viac času na prerokovanie zákona, novela nerieši atraktivitu učiteľstva

BRATISLAVA 22. februára (WebNoviny.sk) – Školskí odborári sa na stretnutí s partnerskými organizáciami zhodli na tom, že budú žiadať od ministerky školstva Martiny Lubyovej viac času na prerokovanie nového zákona o pedagogických zamestnancoch.

„K predloženiu tak dôležitého a rozsiahleho zákona zasahujúceho do postavenia pedagogických a odborných zamestnancov by mala predchádzať odborná verejná diskusia,“ vysvetľujú odborári. Agentúru SITA informovala Eva Čahojová z Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Nespĺňa očakávania odborárov

Predseda odborového zväzu Pavol Ondek upozornil, že v návrhu je veľa nejasností, najmä v súvislosti s platnou legislatívou. Predložená pracovná verzia nespĺňa očakávania školských odborárov. „Dostatočne nerieši problém nízkej atraktivity učiteľského povolania, neobsahuje nástroje na motiváciu mladých učiteľov a chýba v nej prepojenie na súčasný systém odmeňovania“, dodal Ondek.

Prerokovanie návrhu zákona je podľa programu rokovania Hospodárskej a sociálnej rady naplánované na 16. apríla. Predseda odborového zväzu v mene zástupcov organizácií zúčastnených na rokovaní navrhol ministerke školstva Martine Lubyovej, aby posunula termín prerokovania uvedeného návrhu zákona v Hospodárskej a sociálnej rade minimálne o tri mesiace.

Znenie obsahuje nedostatky

Ako vyplýva z predbežnej informácie o zámere ministerstva školstva pripraviť návrh zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch zverejnenej na právnom a informačnom portáli Slov-lex, súčasné znenie zákona obsahuje viaceré nedostatky, ktoré spôsobujú problémy v aplikačnej praxi.

K najväčším nedostatkom patrí napríklad absencia požiadaviek na etický výkon pedagogickej činnosti a odbornej činnosti, nedostatočná ochrana pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov pred sociálno-patologickými prejavmi či nedostatočné reflektovanie úloh v oblasti výchovného a kariérového poradenstva. V novom zákone podľa ministerstva školstva treba posilniť profesijné postavenie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov.

Odporúčané články

Študenti budú zodpovední za kvalitu školstva, Lubyová odsúhlasila ich účasť pri tvorbe zákonov Ministerka školstva Lubyová chce zvýšiť objektivitu pri maturitách

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies