Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
škola, trieda, učiteľ
Foto: ilustračné, Thinkstock

Školskí odborári považujú vylúčenie učiteľov zo zvyšovania platov za diskrimináciu

BRATISLAVA 22.novembra (WebNoviny.sk) – Spôsob, akým Konfederácia odborových zväzov SR (KOZ) a vláda SR vylúčili pedagogických a odborných zamestnancov zo zvyšovania platov v rámci uzatvárania Kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, považuje Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) a Nové školské odbory (NŠO) za diskriminačný. Ako agentúru SITA za ISU informoval Vladimír Crmomam, zvýšenie miezd nepedagogických zamestnancov o 4,8 % v kontexte nárastu minimálnej mzdy o 10,34 % je nedôstojné.

Požiadavky v deklarácii

Ako sa píše v tlačovej správe, pre ISU a NŠO je sklamaním, že Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ PŠaV) opustil svoje vlastné požiadavky formulované v Deklarácii organizácií pôsobiacich v školstve zo 17. februára 2016.

Deklarácia bola formulovaná na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy. V čase svojho vzniku mala ponúknuť riešenia najvážnejších problémov vzdelávacieho systému v Slovenskej republike.

Požiadavky Deklarácie získali historicky najvyššiu podporu všetkých verejne známych organizácií a iniciatív pôsobiacich v slovenskom školstve. Tie v nej spoločne žiadali vykonať legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa pedagogických a odborných zamestnancov zvýšila od 1. januára 2017 o 25 % a v ďalších rokoch každoročne o 10 %.

Kritika kolektívneho vyjednávania

Ďalej do roku 2017 žiadali signatári dosiahnuť primerané ohodnotenie nepedagogických zamestnancov škôl a školských zariadení tak, aby sa tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni začínal každoročne aktualizovanou úrovňou minimálnej mzdy.

Podľa ISU a NŠO kolektívne vyjednávania pod taktovkou OZ PŠaV v posledných rokoch nepriniesli žiadne podstatné riešenie otázky ohodnotenia zamestnancov školstva. Kolektívne vyjednávanie v dnešnej podobe neposkytuje priestor na rýchle zvyšovanie platov v školstve.

Na Slovensku je odborovo organizovaných len necelých 26 % pracovníkov v školstve, preto je nevyhnutné, aby sa zamestnanci školstva organizovali v moderne zmýšľajúcich odborových organizáciách, ktoré sú odhodlané presadzovať ich požiadavky a sú nezávislé od vplyvu vládnucich politických strán.

Odporúčané články

Odborári sa boja zmien vo výškach platov lekárov, minister Drucker by tak mohol porušiť zákon Štátne železnice zvýšia platy niektorým zamestnancom, chcú si udržať kvalifikovaných pracovníkov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies