Školskí odborári privítali návrh Smeru, upozorňujú však na problémy spojené s obedmi zadarmo

školská jedáleň
Foto: ilustračné, SITA

BRATISLAVA 6. septembra (WebNoviny.sk) – Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku pozitívne vníma návrh strany Smer-SD, aby boli obedy pre všetkých žiakov základných škôl a posledných ročníkov materských škôl zadarmo od 1. januára 2019.

Zároveň upozorňujú na niekoľko problémov, ktoré môžu po zavedení bezplatných obedov nastať a je potrebné ich riešiť ešte pred zavedením do praxe.

Viac zamestnancov aj väčšie priestory

„Ide o zvýšenie personálneho zabezpečenie prípravy a výdaja stravy, vrátane nutnej evidencie pripravených a reálne vydaných obedov, hygienické aspekty spojené so zvýšením počtu stravníkov, zvýšenú náročnosť financovania spojenú s rozširovaním kapacít školských jedální či vypracovanie jednotného metodického postupu a usmernenia pre všetky školské jedálne na Slovensku, ktorých sa to dotkne s dostatočným predstihom,“ píše sa v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA zaslala Eva Čahojová z odborového zväzu.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter chce diskutovať so všetkými zriaďovateľmi škôl, najmä s obcami a mestami, teda so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS), o riešení aj tých technických problémov, ktoré spomenuli odborári.

Spoločná úloha štátu

„Ja si ich v plnej miere uvedomujem, ale najväčšie riziko by bolo, keby záujem rodičov a detí o stravu bol a my by sme im nevedeli vytvoriť k tomu podmienky a predpoklady. Toto je spoločná úloha aj štátu, aj zriaďovateľov a na túto tému sme pripravení rokovať a hľadať riešenia tak, aby sme túto úlohu spoločne zabezpečili. Toto je opatrenie, ktoré sa dotýka mladých rodín, pretože môžu byť rodiny, kde chodia dve, tri deti na základnú školu a tá pomoc sa v tom prípade znásobuje. Preto si myslím, že bude našou spoločnou ambíciou aj so ZMOS-om nájsť riešenie, aby sme vyriešili spolu aj technické podmienky a vytvorili podmienky a predpoklady pre to, aby toto opatrenie plnilo úlohu a bolo čo najviac efektívne,“ povedal Richter. Stanovisko ministra práce zaslala agentúre SITA Barbora Petrová z tlačového odboru rezortu.

ZMOS nespochybňuje filozofiu navrhovaného opatrenia. Podľa ich informácií sa dnes v ZŠ stravuje necelých 70 percent detí, teda mestá a obce budú musieť zabezpečiť bezplatné stravovanie pre ďalších 126 000 detí základných škôl.

Potrebné ďalšie investície

Toto číslo sa bude dať len veľmi ťažko naplniť plošne vo všetkých základných školách vo všetkých mestách a obciach. Zároveň treba konštatovať, že budeme musieť zamestnať približne 2 500 kuchárok a ďalšieho personálu, zabezpečiť ďalšie priestory na školské jedálne a výdajne stravy a tiež investovať do ďalšieho technického vybavenia jedální. Dnes mestá a obce získavajú príspevky od rodičov len na potraviny v objeme približne 100 miliónov eur ročne. Okrem toho z vlastných zdrojov platia ďalšie financie na chod školských jedální. Keďže predkladateľ návrhu neplánuje zmeniť spôsob financovania školských stravovacích zariadení, napriek tomu, že samospráva má zabezpečiť stravovanie o asi 126 000 žiakov viac, nezvýši sa príjem samosprávy z podielových daní na stravovanie a dotácia z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude len vo výške, ktorú samospráva vybrala za stravovanie v roku 2017, keď sa stravovalo len približne 70 percent žiakov základných škôl. Preto naďalej považujeme tieto naše obavy za opodstatnené a mali by byť sprevádzané návrhmi na minimalizáciu negatívnych dopadov,“ informoval agentúru SITA hovorca ZMOS-u Michal Kaliňák.

Obedy zadarmo v školách budú štát stáť ročne asi 117 miliónov eur. Povedal to na tlačovej besede 4. septembra predseda strany Smer-SD Robert Fico.

„Týka sa to asi 516-tisíc detí. Každé dieťa na ZŠ a každé dieťa v poslednom ročníku materskej školy dostane od štátu tú sumu, ktorú dnes rodičia dávajú na jeho obed. Hovoríme o sume 1,20 eura na žiaka, bez ohľadu na to, aký príjem má rodič,“ vysvetlil Fico. Deti, ktoré nemajú v školských zariadeniach jedálne, budú mať podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Jána Richtera zabezpečené desiate.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterMichal KaliňákRobert Fico
Firmy a inštitúcie ZMOS Združenie miest a obcí Slovenska