Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Deti prišli na zápis do prvého ročníka základných škôl
Zápis prvákov na ZŠ Pavla Marcelyho v Bratislave. Bratislava, 13. február 2015. Foto: SITA/Robert Tappert
31. augusta 2015 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Školský rok začínajú rodičia s pôžičkami a deti s mobilmi

BRATISLAVA 1. septembra (WEBNOVINY) – Každá štvrtá slovenská rodina priznáva, že pre nedostatok peňazí na základné vybavenie školáka by využila finančnú pôžičku. Vyplýva to z medzinárodného prieskumu, ktorý pre skupinu Profi Credit urobila medzinárodná výskumná agentúra Ipsos, ktorá v prieskume oslovila 4000 respondentov na Slovensku, v Českej republike, Poľsku a v Bulharsku.

Agentúru SITA o výsledkoch prieskumu informoval marketingový riaditeľ Profi Credit Slovakia Richard Lörincz. Na Slovensku a v Českej republike sú rodičia v otázke pôžičiek na školu o niečo opatrnejší ako napríklad v Poľsku či v Bulharsku.

Približne každý desiaty Bulhar už na tento účel pôžičku čerpá a približne polovica Bulharov je ochotná požičať si. V Poľsku je to približne 37 percent.

Stredoškolák je väčšia finančná záťaž

Nástup dieťaťa do školy znamená pre rodičov nemalú finančnú záťaž. V priemere to pre rodinný rozpočet predstavuje jednorazový výdavok okolo 180 až 200 eur. Počas prvého roka v škole však rodičia na prváčika minú približne 430 eur.

V prípade stredoškolákov je suma vyššia, takmer 740 eur. Vo všeobecnosti sú najvyššie výdavky spojené s nákupom školských pomôcok, oblečenia a zabezpečenia rôznych záujmových krúžkov.

„Mobilný telefón má v prvej triede asi 53 percent slovenských a 54 percent českých detí. V Poľsku sú to až dve tretiny detí a v Bulharsku dokonca až 85 percent detí,“ uviedol Lörincz a dodal, že je samozrejmosťou, že na strednej škole už má mobilný telefón prakticky každý študent.

Školákom k povinnostiam pribúda vreckové

Podobne je to tiež s tabletom či počítačom pripojeným na internet, ktoré má 58 percent nových slovenských školákov, ale aj 54 percent ich českých rovesníkov. V Poľsku a Bulharsku majú vlastný počítač či tablet s pripojením na internet až tri štvrtiny prvákov (v Poľsku 74 a v Bulharsku 79 percent žiakov).

Vreckové dostane od nového školského roka asi 35 percent slovenských školákov. V priemere im do peňaženky rodičia prispejú desať eur. V Česku dostáva vreckové približne 44 percent detí a tešiť sa môžu v prepočte na päť eur mesačne. V Poľsku dostáva vreckové viac než polovica školákov, až 57 percent a v Bulharku viac než 70 percent.

Odporúčané články

Slováci v prieskume rozhodli, ktoré strany by mali vládnuť Bankám chýba hlbší záujem o klienta, ukázal prieskum

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...