Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ucitel skola skolaci
Učitelia napísali Čaplovičovi list, v ktorom žiadajú aj iné veci, ako zvýšenie platov. Foto: SITA/Diana Černáková
6. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Školy sa dočkali, majú prvú učebnicu mediálnej výchovy

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Počas letných prázdnin sa do škôl dostala nová učebnica mediálnej výchovy určená žiakom 5. až 9. ročníka základných škôl.

Na učebnici sa pracovalo päť rokov

Je dielom kolektívu autorov, z ktorých štyria pôsobia na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Ide o prvú učebnicu mediálnej výchovy pre základné školy schválenú ministerstvom školstva.

„Na učebnici sme začali pracovať približne pred piatimi rokmi, keď sme v októbri 2009 s našou koncepciou učebnice vyhrali konkurz, ktorý vypísalo ministerstvo školstva,“ povedal agentúre SITA spoluautor učebnice Pavel Izrael z Katedry žurnalistiky FF KU.

Bolo náročné vytvoriť dielo s rozumným obsahom

Koncepcia učebnice spočíva v minimalizovaní teoretického učiva a dôraz sa kladie na aktivitu žiakov. Tí si majú prostredníctvom širokej škály úloh rozvíjať mediálne kompetencie ako napríklad schopnosť kriticky hodnotiť mediálne obsahy. Podľa Izraela kapitoly učebnice zodpovedajú rozličným typom médií, pričom sa v nich cyklicky objavujú oblasti komunikácie, zábavy, učenia a tvorby. Dodal, že vytvoriť jednu učebnicu pre päť ročníkov nebola jednoduchá úloha. „Oblasť mediálnych kompetencií je veľmi bohatá, preto bolo náročné vytvoriť kompaktné dielo s rozumným rozsahom“.

Napriek tomu, že autori odovzdali rukopis ministerstvu školstva v marci 2011, jeho finalizácia trvala do decembra 2013. „Až v marci 2013 sme dostali vyjadrenie recenzentiek, čím sa začal zdĺhavý proces zapracovávania pripomienok z ich strany aj zo strany Štátneho pedagogického ústavu,“ doplnil Izrael.

Mediálna výchova ako nepovinný predmet je súčasťou štátneho vzdelávacieho programu od školského roka 2008/2009. Podľa výsledkov výskumu, ktorý realizovalo Medzinárodné centrum mediálnej gramotnosti v Trnave, sa mediálna výchova vo väčšine škôl vyučuje ako prierezová téma, pričom v školách stále chýbajú kvalifikovaní učitelia.

Odporúčané články

MŠ SR dotlačí učebnice na jazyky za 141-tisíc eur V blízkosti školy postrelili dvoch stredoškolákov, páchatelia ušli v zelenom aute

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...