Skončil sa proces s Breivikom, vrah je s ortieľom spokojný

Breivik bol pri vraždení príčetný
Nórsky masový vrah Anders Behring Breivik, ktorý minulý rok zabil 77 ľudí, je príčetný a trestne stíhateľný za svoje činy, rozhodol o tom v piatok 24. augusta okresný súd v Osle. Breivika odsúdili na najmenej 21 rokov väzenia. Súd mu môže väzbu predĺžiť dovtedy, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť. Foto: SITA, AP

OSLO 8. septembra (WEBNOVINY) – Právnik Andersa Behringa Breivika uviedol, že krajne pravicový extrémista trvá na svojom rozhodnutí neodvolať sa voči rozsudku väzenia.

To znamená, že súdny proces sa formálne skončil. Breivik avizoval, že sa voči verdiktu neodvolá už pri jeho vynesení pred dvomi týždňami a jeho právnik Geir Lippestad novinárom povedal, že ani v piatok, v posledný možný deň odvolania sa, svoj názor nezmenil.

Tridsaťtriročný Nór si teraz začne odpykávať 21-ročný trest, ktorý mu však môžu opakovane predlžovať o päť rokov, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť. Odsúdený tak môže zostať v cele až do konca života. Senát piatich sudcov okresného súdu v Osle v auguste jednomyseľne rozhodol, že Breivik, ktorý minulý rok zabil 77 ľudí, je príčetný a trestne stíhateľný za svoje činy a uznal ho vinným z terorizmu a úkladných vrážd.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Anders Behring Breivik