Skončila éra nadľudí, politici stratili imunitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
SaS
Členovia SaS sa vyzliekli donaha. Foto: www.facebook.com

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, ktoré vo štvrtok jednohlasne schválila Národná rada SR, odstráni kategóriu nadľudí.

Pre agentúru SITA to povedal Ján Baránek z agentúry Polis.

„Určite je dobré, že sme po desaťročiach odstránili kategóriu nadľudí, a to aj zrušením priestupkovej imunity,“ hovorí Baránek.

Podľa neho sa týmto rozhodnutím zároveň ukončil niekoľkomesačný anomálny stav, keď sa poslanci síce nemohli vyhnúť trestom za priestupky, no ak sa z priestupku stal trestný čin, mohli sa skryť sa trestnoprávnu imunitu, ktorú mali ponechanú.

Baránek je presvedčený, že poslanci si nezrušili imunitu s nadšením. „Bola zrušená so zaťatými zubami,“ hovorí.

Nátlak verejnosti

Aj politológ Miroslav Kusý si myslí, že krok poslancov je výsledkom nátlaku verejnosti. „Pre spoločnosť je to dobré, pretože v minulosti sme boli svedkami zneužívania imunity,“ povedal agentúre SITA Kusý.

Parlament
Foto: Ilustračné foto SITA

Trestnoprávnu imunitu chcela zrušiť už vláda Ivety Radičovej, vtedy bola proti strana Smer-SD. Politológ Kusý zmenu postoja súčasnej vládnej strany vníma tiež ako výsledok tlaku.

„Sú populisti, čiže sledujú, ako verejnosť reaguje,“ vysvetľuje. Podľa jeho slov predchádzajúci argument Smeru stratil silu, keďže v súčasnej situácii nemôže tvrdiť, že zrušenie imunity by mohla vládna moc zneužiť proti opozícii.

Podľa Baránka prešiel aktuálny návrh aj preto, že poistka v podobe súhlasu parlamentu na vzatie poslanca do väzby vyhovuje aj opozícii.

Stratia trestnoprávnu imunitu

Poslanci stratia trestnoprávnu imunitu, po novom budú nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.

Parlament

Vyplýva to z návrhu novely Ústavy SR, ktorú vo štvrtok podporilo jednohlasne všetkých 144 prítomných poslancov, a nadväzujúcej novely Trestného poriadku.

Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú – na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.

Návrh na zrušenie trestnoprávnej imunity podpísali predsedovia všetkých poslaneckých klubov. Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia.

Po podpísaní noviel prezidentom o imunitu zákonodarcovia prídu 1. septembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Ján BaránekMiroslav Kusý