Škót predáva malebný ostrov, za 315-tisíc eur môže byť váš

Škót predáva malebný ostrov, za 315 tisíc eur môže byť váš
Foto: www.dailymail.co.uk

Škótsky ostrov Linga, na ktorom sa pred desiatkami rokov zastavil čas, hľadá nového majiteľa. Lákavá ponuka, ktorá sa objavila v prospektoch britských realitných kancelárií, okamžite vzbudila veľkú pozornosť. Malebný ostrov, ktorý by sa mohol zmeniť na ekorezort, je v ponuke len za 250-tisíc libier (necelých 315-tisíc eur) – teda za podobnú cenu, v akej sa v škótskom Edinburghu či Glasgowe predáva dvojizbový byt.

Škót predáva malebný ostrov, za 315 tisíc eur môže byť váš
Foto: www.dailymail.co.uk

Zelený ostrov, ktorý má rozlohu 26 hektárov, patrí k 115 ostrovom na kraji Severného mora v súostroví Shetlandy. Od najväčšej dediny Walls na ostrovoch ho oddeľuje len pár stoviek metrov cez oceán, pred vrtochmi oceánskeho počasia ho chráni aj väčší ostrov Vaila.

Ostrov, ktorý leží bližšie k Nórsku ako ku Škótsku, sa môže pochváliť nádhernými bielymi plážami, jazerami aj zaujímavou faunou. Nový majiteľ dostane povolenie na rozvoj ekologického turizmu, stavbu veternej elektrárne, ako aj možnosť zrenovovať zvyšné obydlia na prázdninové domy. V prípade, že sa sem aj nasťahuje, bude prvým obyvateľom ostrova po vyše 80 rokoch.

„Vyrastal som vo Wallse a ako deti sme sa tu cez prázdniny často hrávali s priateľmi. Chodievali sme tam na člnoch,“ uviedol súčasný majiteľ ostrova Bob Thomson. V roku 1881 tu žilo ešte 13 ľudí, v roku 1901 bol obývaný už len jeden dom. Posledný obyvateľ ostrova, kapitán James Fraser, zomrel v roku 1931, odvtedy zostal ostrov v rukách prírody. Rodák zo Shetlánd ostrov kúpil v roku 2008 s plánom vybudovať tu ekologický turizmus, kde by si dovolenkári mohli oddýchnuť od hektického života v meste na rybačke alebo pri farmárčení.

Škót predáva malebný ostrov, za 315 tisíc eur môže byť váš
Foto: www.dailymail.co.uk

Thomson dúfa, že nový majiteľ rozvinie jeho ambiciózny projekt, ktorý umožní návštevníkom cestovať v čase naspäť do 19. storočia. Majiteľ medzičasom získal aj povolenie na stavbu veterného mlyna, solárnych panelov či nového odpadového systému, ktorý budúcemu majiteľovi výrazne uľahčí prácu.

„Vlastniť ostrov na Shetlandách je najlepší pocit na svete. Je pre mňa smutné sa ho vzdať, hlavne keď si koncept jeho rozvoja získal veľkú lokálnu podporu. Tento projekt však potrebuje mladšieho človeka, ktorý bude schopný celú ideu dotiahnuť do konca,“ dodal Thomson.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom