Škóti sa chcú odtrhnúť od Británie, vláda im chce zabrániť

Briti varujú Škótov pred eurom
Ak sa Škóti rozhodnú oddeliť od Veľkej Británie, budú sa musieť okrem iného rozhodnúť aj medzi librou a eurom a s ním spojenou stratou istej časti nezávislosti, upozornil v stredu hovorca britského premiéra Davida Camerona. Ten taktiež poukazuje na fakt, že v prípade odchodu Škótov zo Spojeného kráľovstva bude potrebné vyriešiť i otázku bezpečnosti a armády, štátneho dlhu či ochrany hraníc. Ako dodal, škótska snaha o nezávislosť môže spôsobiť, že Anglicko a Škótsko skončia v dlhoročných právnych sporoch Foto: SITA/AP Photo / Chris Clark

LONDÝN 8. októbra (WEBNOVINY) – Britský premiér David Cameron odvolal v pondelok, rok pred referendom o nezávislosti, ministra pre Škótsko Michaela Moora a nahradil ho Alistairom Carmichaelom z rovnakej Liberálno-demokratickej strany.

Vicepremiér a šéf liberálnych demokratov Nick Clegg povedal, že britská vláda „potrebuje v poslednom roku pred referendom čerpať z iných skúseností“.

Vláda sa snaží presvedčiť občanov, aby hlasovali v referende, ktoré sa uskutoční 18. septembra 2014, proti osamostatneniu Škótska.

Carmichael je považovaný za bojovnejšieho ako jeho predchodca v úrade a jeho nástup na ministerstvo tábor odporcov škótskej nezávislosti privítal. Kampaň s cieľom dosiahnuť nezávislosť Škótska vedie prvý minister Škótska Alex Salmond, líder Škótskej národnej strany. Podľa posledného prieskumu približne tretina Škótov si želá odtrhnutie od Spojeného kráľovstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alex SalmondDavid CameronNick Clegg