Škótska premiérka vyzvala na účasť v plebiscite o brexite

Škóti bojujú za nezávislosť, rozhodnú o Británii
Obyvatelia Škótska budú vo štvrtok v referende rozhodovať o odtrhnutí od zvyšku Spojeného kráľovstva. Uplynulé dni boli plné kampane za podporu nezávislého Škótska, ale aj kampane za jeho zotrvanie vo Veľkej Británii. Prieskumy naznačujú, že výsledok referenda bude veľmi tesný. Foto: SITA/AP

Glasgow 13. júna (WebNoviny.sk) – Predsedníčka škótskej vlády Nicola Sturgeonová vyzvala v pondelok krajanov, aby sa zúčastnili na plebiscite o budúcnosti členstva Británie v Európskej únii. Súčasne podčiarkla, že práve hlasy zo Škótka môžu byť pri tesnom výsledku referenda rozhodujúce, informovala tlačová agentúra PA a rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF.

Podľa škótskej premiérky je pravdepodobné, že v prípade tzv. brexitu, teda odchodu z únie, by sa v Škótsku uskutočnilo ďalšie referendum o jeho nezávislosti. Ako je známe, prvý plebiscit o odchode Škótska zo Spojeného kráľovstva priniesol v roku 2014 prehru pre stúpencov takéhoto kroku.

Sturgeonová v pondelok poukázala na fakt, že budíčkom by mali byť aj výsledky prieskumov verejnej mienky, ktoré medzičasom signalizujú tesnú prevahu priaznivcov brexitu. Naopak, v Škótsku je väčšina ľudí podľa prieskumov za zotrvanie Británie v Európskej únii.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicola Sturgeonová