Škótska vláda začne ihneď vyjednávať o možnosti zostať v EÚ

škótsko
Foto: SITA/AP

Londýn 25. júna (WebNoviny.sk) – Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v sobotu oznámila, že škótska vláda začne ihneď rokovať s Európskou úniou o možnostiach pre Škótsko po rozhodnutí Británie vystúpiť z bloku.

„Vláda sa zhodla, že sa budeme usilovať o bezodkladné začatie rozhovorov s inštitúciami EÚ a ďalšími členskými štátmi, aby sme preskúmali všetky možnosti ako uchrániť miesto Škótska v EÚ,“ uviedla Sturgeonová po dnešnom naliehavom stretnutí svojej vlády.

Veľká väčšina škótskych voličov v britskom referende vo štvrtok hlasovala pre zotrvanie v EÚ. Premiérka, ktorá je súčasne predsedníčkou Škótskej národnej strany, dodala, že vláda pripraví legislatívu pre prípadné druhé referendum o nezávislosti Škótska.

„Ako som povedala včera, druhé referendum o nezávislosti je jasne možnosť, ktorá musí byť na stole a rozhodne na ňom aj je,“ dodala. Škótsko podľa jej slov „čelí vyhliadke, že bude vyňaté z EÚ proti svojej vôli“. „To považujem za demokraticky neprijateľné,“ uviedla Sturgeonová, ktorá v utorok vystúpi s príhovorom v škótskom parlamente.

Hlasovanie o brexite podľa jej slov „predstavuje významnú a podstatnú zmenu okolností, za akých Škótsko v roku 2014 hlasovalo proti nezávislosti“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nicola Sturgeonová