Škótskej mačke divej hrozí vyhynutie, vznikne centrum pre ich záchranu

Skotska diva macka
Foto: ilustračné, Getty images

Na Škótskej vysočine vznikne prvé veľké britské centrum pre chov a záchranu vzácnych škótskych mačiek divých (Felis silvestris grampia). V rámci projektu Saving Wildcats by do horského pásma Cairngorms, ktoré je jednou z posledných bášt škótskych divých mačiek, mohli záchranári ročne vypúšťať až 20 mačiek odchovaných v zajatí.

Všetky mačky dostanú obojok s GPS

Informuje o tom spravodajský portál BBC s tým, že neskôr by mohli pribudnúť aj ďalšie lokality v Škótsku. Centrum vznikne v Highland Wildlife Park neďaleko mesta Aviemore, ktorý patrí Kráľovskej zoologickej spoločnosti Škótska.

Pracovať v ňom budú experti na divé mačky a bude mať aj špecializovanú veterinárnu jednotku. Všetky mačky z centra, ktoré vypustia do divočiny, dostanú obojok s GPS, aby mohli odborníci zaznamenávať ich pohyb a správanie.

Hrozí im vyhynutie

Projekt sa tiež zameriava na riešenie problémov, ktoré stoja za úbytkom tohto európskeho poddruhu mačky divej. Škótskym mačkám divým podľa ochrancov prírody hrozí v Británii vyhynutie.

Za zmenšujúcou sa populáciou týchto zvierat sú choroby, strata prirodzeného prostredia a tiež párenie sa s domácimi mačkami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom